İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sınavlar
  3. Kendine Odaklan – Sınava Girecek Öğrenciler İçin Motivasyon Yazısı

Kendine Odaklan – Sınava Girecek Öğrenciler İçin Motivasyon Yazısı

asla pes etme

Kendine Odaklan – Sınava Girecek Öğrenciler İçin Motivasyon Yazısı

Çoğumuz bazen çok çalıştığımız halde emeklerimizin karşılığını alamadığımızı düşünüp her şeyi bir kenara bırakıp pes ederiz. Peki bu amansız umutsuzluğa kapılmanın ve pes etmenin sebebi nedir? Cevabı öfke ve hırs. Bu yazımızda sizlere öfke kontrolünden ve çeşitli örneklerle bu evreleri nasıl atlatacağınızla ilgili konuşacağız.

Öncelikle öfke nedir, neden ortaya çıkar? Öfke denilen kavram soyut bir kavramdır. Ve çoğu zaman “pes ediş öfkesi” durumu bizleri derslerimizden ve hayattaki bir çok şeyden koparır. Bu “pes ediş öfkesi” özellikle aynı çabayı veya daha fazla çaba gösterdiğimizi düşündüğümüz bir durumda arkadaşlarımızın veya yakınlarımızın bizden daha başarılı olduğunu gördüğümüz zaman ortaya çıkmaktadır. Bu durumda her şeyi bir kenara bırakma isteği gelir. Emeğinin karşılığını kısa bir çalışma ile alacağını sanan kişi pes etmeye meyillenir. Ve sonuç genelde “mezuna kalmak” diye adlandırılan evre ile devam eder. Peki, bu tarifsiz duygunun üstesinden nasıl gelebiliriz? Cevabı oldukça basit: Kendimize odaklanarak! Bırakın isteyen istediğini yapsın, isteyen sizi geçsin. Siz asla pes etmeyin ve çalışmaya devam edin. Her zaman daha fazlasını isteyin ve bu doğrultuda çalışın. Sizlere kendinize odaklanarak nasıl “pes ediş öfkesi” ni kontrol altına alacağınızı bir deneyle kanıtlayacağım.

Yapılan bir deneyde iki maymuna yiyecek veriliyor. Fakat onlardan ilk önce ellerini uzatmaları isteniyor. Buradaki “emek” kavramını ellerini uzatmak ile bağdaştırabiliriz. Neyse biz deneye geri dönelim. 1. maymuna tatlı üzüm, 2 .maymuna ise kuru ve bayat kraker veriliyor. İki maymun da birbirinden habersizken işler oldukça iyi gidiyor. İkisi de halinden memnun bir şekilde yaşıyor. Fakat ikisi birlikte beslendiğinde 2. maymunun 1. maymuna tatlı üzüm verilirken kendisine kuru ve bayat kraker verildiğini fark etmesiyle artık krakerleri yememeye başlıyor ve o da tatlı üzüm ile beslenmek istiyor. Bunu isterken de kendine zarar veriyor. Vücudunu sürekli bir yerlere vurarak hırçınlaşıyor. Çünkü aynı emeği vermelerine rağmen ikisinin aldığı şeyler oldukça farklı. Bir zaman sonra artık pes ediyor ve hiç bir şey yemiyor. 2. maymuna üzüm veriliyor ama artık onu da istemiyor ve yemiyor. “Pes etme öfkesi” onu üzümden de alıkoyuyor. Bu deneyden anlayacağımız, asla “pes etme öfkesi” ne kapılmamalıyız, başkalarının ne yaptığına bakmamalıyız, en önemlisi de kendimize odaklanmalıyız! Krakerlerden üzüme elbet geçeceğimizi ama geçerken de kendimize odaklanmamız gerektiğini asla unutmamalıyız.

Sizlere Don Harold’un pes etmemekle ilgili bir sözüyle veda etmek istiyorum:

“Hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızla çarpma, geri dönmek isteyebilirsin.”

Yazan: Hasan Dural

 

Bir önceki yazımız olan 2018 LYS Kitap Tavsiyeleri - Güncel Kaynak Önerileri başlıklı makalemizde ygs lys kitap önerileri, ygs lys kitap önerileri 2018 ve ygs lys kitap tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 3 sene önce

    Hasan Dural cidden helal olsun kardeşim. Kutluyorum seni eline, diline sağlık. Ama hacı ben mezuna kalıyorum o ne olacak? 🙁

  2. Hasan kardeşim tüm yazıyı üşenmeden baştan sona okudum. Çok güzel noktalara değinmişsin emeklerine sağlık.

  3. Kardeşim çok güzel anlatmışsın ağzına sağlık. Aslında tam olarak benden bahsettiğini düşündüm ve açıkçası biraz olsun rahatladım, teşekkür ederim.