İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Kiralık Konak Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kiralık Konak Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kiralık Konak Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun, Nur Baba isimli kitabı ile aynı senede yazdığı Kiralık Konak kitabının özeti, romandaki kişiler, yazarın biyografisi, kitabın konusu ve ana fikri hakkında bilgiler tarafımızca derlenmiştir.

 

Kiralık Konak Romanı Hakkında

Kiralık Konak, 1922 yani Osmanlı’nın son senelerinde kaleme alındığı için Alafranga ve Alaturka arasındaki farklılıkları ele almaktadır.

Yazar, Abdülhamit zamanındaki kişileri; okumamış, hiçbir şey görmemiş, başkalarının yaptığını yapmaya çalışan ama aynı zamanda işin ehli kişiler olarak tanımlamıştır.

Tanzimat dönemindeki kişileri ise; yeniliklere açık, temiz kalpli ve kibar olarak tanımlamıştır.

Roman bizlere; kişiler ve dönemler arasındaki farklılıklar, çatışmalar, insanların her an nasıl değişebileceği hakkında örnekler sunuyor. Bu kişinin karakteri onu yapmaya müsait değil dediğiniz her şeyin mümkün olduğunu görüyorsunuz.

Kiralık Konak özetine değinmeden evvel romanın temel anlamda bizlere neler anlattığından bahsetmek istedim.

 

Kiralık Konak Konusu

 Yeniliklere açık olan ve olmayan kişilerin yaşadığı farklılıklar, 2 nesil arasındaki büyük uçurum, ani yeniliğin getirdiği ahlak sorunu Kiralık Konak kitabının kısa özeti diyebiliriz.

 

Kiralık Konak Romanındaki Kişiler

Faik Bey: Varlıklı ailelerin çocuklarının yaşadığı en büyük sorunlardan biri keyfine düşkünlüğüdür. Faik Bey kumarı öyle seviyor ki bu sevdası ailesini yok edecek.

Naim Efendi: O dönemlerde değerli yerlerde çalışmış, varlıklı ama paranın da kıymetini bile bir kişidir. Değişim rüzgârına fazla adapte olamadığı için yeni neslin dilinden pek anlamaz ama eğlenmeyi de çok sever.

Hakkı Celis: Seniha’ya karşı tek taraflı sevdası onu bu dünyadan uzaklaştırmıştır. Kimselere bir şey anlatmaz, insanlardan mümkün mertebe uzak durur. Vatanına çok düşkündür ve Çanakkale’de bu uğurda canını vermiştir.

Seniha Hanım: Kiralık Konak özetinde ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz bu karakterin öyle sert değişimleri var ki şaşıracaksınız. İlk başlarda o kadar neşeli ve kolay mutlu olan biriyken batıda gördüğü her şeyi isteyen ve ulaşamayınca da içine kapanan bir kişi haline gelir.

Servet Bey: Naim Efendi’nin damadı, Türkleri sevmeyen, yaşadığı yerden dolayı isyan eden bir karakterdir.

Cemil: Naim Efendi’nin torunu, zevki sefaya düşkün ve ailenin servetini eriten bir kişiliktir.

Kiralık Konak Özeti 

Kiralık Konak Kitabının Özeti

Naim Efendi, törelerine bağlı, saygılı, gerçek anlamda bir Osmanlı beyiydi. Atasından kalan malı mülkü korumak için gayret ediyor, bir yandan da memurluk yapıyordu. Naim Efendi, arkadaşları ile sohbet etmekten haz alan, şarkılar dinleyince kendinden geçen, farklı farklı misafirliklere gitmeye bayılan bir kişiydi. Karısı seneler evvel vefat etmişti ve konakla kızı alakadar oluyordu. Lakin Sekine Hanım pek iş yapmayı sevmeyen, iradesine hâkim olamayan bir karakterdi. Kocası Servet Bey de, Türkleri ve Müslümanları pek sevmeyen, yetiştiği ve yaşadığı yer arasındaki farklılıklar nedeni ile isyan eden bir kişiydi.

Servet Bey, Naim Efendi’nin sakinliğinden faydalanıp bütün kontrolü ele geçirmişti. Onun yüzünden Konak’ta adam akıllı Türkçe bile konuşulamaz olmuştu. 2 de torun var ki evlere şenlik. Birisi gece gündüz eğlence mekânlarında herkesi tanır hale gelmiş bir erkek. Diğeri de önceden sakin ama sonradan batı modasını takip edeceğim diye kendini kaybeden bir kız.

Bu kadar zevki sefanın elbette ki bir sonu olacak. Varlıklı olsalar da gereksiz harcamalardan sonra elde avuçta ne varsa tükenmeye başlar. Torunlarını öyle sever ki bu yaptıklarına rağmen onlara kızamaz. Seniha, bu borçlardan sonra istediklerine sahip olamayınca iyice krize girmeye başlar. Dedesi de bu sorunu çözmek için evlenmesinin uygun olduğuna karar verir ama damadı da torunu da bunu istemez. Seniha’nın sevgilisi Faik Bey Avrupa’nın büyülü dünyasından İstanbul’a gelmiştir ve Seniha buna çok şaşırır. İkisi de birbirini çok sevmektedir.

Lakin Faik Bey kumara öyle düşkündür ki bir gün çok para kaybedince Seniha’dan para ister. Seniha zaten ekonomik durumlarının iyi olmadığından bir kriz yaşamıştır ve Faik Bey’den soğumaya başlar. Aslında ikisi de birbirini seviyor ama Faik Bey’in varlık bir kadına, Seniha’nın da zengin bir kocaya ihtiyacı vardır. Seniha Faik Bey’den ayrıldıktan sonra bu buhrandan çıkmak için arkadaşlarını arar ve içlerinde Hakkı Çelis de vardır. Fakat Hakkı Çelis herkesten uzaklaşmayı tercih eder, özellikle de Seniha’dan kaçar.

Bu arada Naim Efendi, Faik ve Seniha arasındaki durumları öğrenir ve evlenmeleri gerektiğini söyler. Kabul edilmeyince de hastalanır. Bir süre sonra konakta Naim Efendi dışında ailesinden kimse kalmaz ve bu zor zamanlarda Hakkı Çelis onu yalnız bırakmaz.

 

Bir önceki yazımız olan İçimizdeki Şeytan Özeti – Sabahattin Ali başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap