1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Kırbaç Kasırgası Nedir? Türkiye’de Kasırga Alarmı

Kırbaç Kasırgası Nedir? Türkiye’de Kasırga Alarmı

kasirga

Dünyada etkisini duyuran kasırganın Türkiye de görülmesi beklenmektedir. Kırbaç kasırgası ismiyle ön plana çıkan kasırgaya karşı ülkemizde görülme ihtimaline binaen il belediyeleri ve valilikler tarafından gerekli önlemler alınmaya başlanmıştır. Akdeniz üzerinden gelen ve Ege kıyılarını bulması düşünülen Kırbaç Kasırgası için öncelikle İzmir ili tedbirini almıştır. İzmir de hafta sonu oynanacak olan tüm amatör maçlar iptal edilmiştir. Gelen fırtına sebebiyle Kuşadası Liman Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 29-30 Eylül tarihlerinde teknelerin denize çıkmaması uyarısı yapılmış ve yasaklanmıştır.

Kırbaç Kasırgası Nedir?

Kırbaç kasırgası saatte 200 kilometrenin üzerine çıkan düz ve sert esen rüzgârlar olarak isimlendirilmektedir. Bu rüzgarlar yapmış oldukları dairesel hareketler ile bir kasırgayı oluşturmaktadır. Oluşan bu kasırga ise tropikal kasırga olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde ilk defa böyle güçlü bir kasırga ile karşılaşılmaktadır. Yetkiler yapmış oldukları açıklamalarda Kırbaç Kasırgası’na karşı dikkatli olunması uyarısında bulunmuşlardır. Ayrıca kasırga esnasında şiddetli yağmur beklenildiği de belirtilmiştir. Ege kıyısında yer alan illerimiz kasırgaya karşı gerekli önlemleri almaya başlamışlardır.

Türkiye’de Kasırga Olacak Mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise kasırga ve fırtına uyarısında bulunulmuştur. Kırbaç kasırgasının 30 Eylül Pazar tarihinde etkisini Ege kıyılarında göstermesi beklenmektedir. Kasırgaya yönelik olarak Çanakkale, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla gibi kıyıya şeridi olan ve yakın bulunan diğer illerimiz önlemlerini almaya başlamıştır. Yaşanan Kırbaç Fırtınası Yunanistan da etkisini göstermeye başlamış ve Zorbas ismi ile anılan ülkenin Yanya şehrinde bulunan 400 yıllık Aslan Paşa Camisi’nin üst kısmı yıkılmıştır. Tüm bu felaketler üzerine İzmir de kriz masası kurularak İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından teyakkuza geçildiği bildirilmiştir. İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından Kırbaç Kasırgasında meydana gelebilecek tahribatlara karşı koymak için 5 bin personellik bir ekip oluşturulacağı da belirtilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye Ekonomik Krizleri Hakkında Bilgiler (1994, 2001, 2007, 2008, 2018) başlıklı makalemizde 1994 ekonomik krizi, 2001 ekonomik krizi ve 2007 ekonomik krizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap