İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Koparak Dökülen Saçlar İçin Ne Yapılabilir?

Koparak Dökülen Saçlar İçin Ne Yapılabilir?

sac_dokulmesini_onlemek_icin_ne_yapmaliyiz_h15245_cd4bc

Kuru saç tipine sahip olan bireylerin en fazla şikâyet yaşadıkları dökülme şekli, koparak dökülmedir. Koparak saç dökülmesi, saç derisinden değil saçın işlem görmesi sonucu, saç tellerinin zarar görmesi, zayıflaması ve saçın vitamin dengesinin bozulmasından dolayı gerçekleşmektedir. Saçın canlılığını yitirdiği bu aşamada, bu canlılığın daha da yitmesine sebep olacak olan silikonlu ürünlerin kullanımına kullanıcıların daha çok yönelmesi, saç dökülmesini trajik bir boyuta taşıyabilmektedir. İlk zamanlarda saça yararlı gibi gözüken bu tarz ürünler, daha sonra zararını açığa çıkaracaktır.

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçları

  • Aktarlardan kokulu sardunya yaprakları (güçsüz ve kırılgan saçlara sağlığını geri getirmede oldukça yaygın bir tedavidir) isteyin. Sardunya yapraklarını yaklaşık 15-30 dakika kaynayan suya atın ve beyazlaşana kadar bekleyin. Sardunya suyu daha sonra bir kap içine süzdürün ve saçınızı şampuanlandıktan sonra en az haftada iki kez saç durulaması için uygulanmalıdır.
  • Horozibiği çiçeği yapraklarının suyu, saç tellerinin incelmesine karşı güçlendirmek için kullanılmaktadır. Horozibiği çiçeğinin özsuyunu elde etmek için, bir meyve sıkacağı veya mikser kullanabilirsiniz. Karışım her gün taze olarak yeniden hazırlanmalıdır, çünkü sulandıktan hemen sonra saça uygulanmaz ise tedavi edici özelliği ortadan kalkar. Horozibiği çiçeği sıvısı saç derisinde ve saçlarda ve saçları durulamadan önce yaklaşık 1 saat öncesinde sıcak su ile masaj yapılarak uygulanmalıdır. Saç dökülmesini engellemesine ilaveten, horozibiği çiçeği saçların gençleşmesinde ve yumuşamasında da önemli rol oynar.

 

  • Saç güçlendirici etkisi inanılmaz olan kına, Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Uzun, güzel saçları ve düşünceleriyle ünlü olan hemen hemen her Hintli kadın düzenli olarak kına kullanmaktadır. Kına, saçların parlak ve güçlü görünmesinde önemli bir role sahiptir ve saç millerinin kırılmasını engeller. Kına özü içeren doğal saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösteriniz.
  • Hindistancevizi sütü güçlendirici, besleyici ve saçları gençleştirici iyileştirici bir ilaçtır. Az miktarda taze veya konserve hindistancevizi sütü ile saç derinize masaj yapın veya geceleyin saç derisinde bekletin. Bu işlem aynı zamanda saçınızın yumuşak ve parlak görünmesinde etkili olacaktır.

Saçlarınızın kurumasını ve dökülmesini önlemek için bu ufak ipuçları işinize çok yarayacaktır. Genellikle saçlarınızda kullandığınız ürünlerin bitkisel ya da medikal ürün olmasına özen gösterin. Sağlıklı saçlar için kullandığınız ürünleri seçerken özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan İzmir Karabağlar Toshiba Servis Merkezi başlıklı makalemizde toshiba servis hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap