İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Köpek Sahiplenmek – Köpekler Hakkında Her Şey

Köpek Sahiplenmek – Köpekler Hakkında Her Şey

kopek-sahiplenmek-kopekler-hakkinda-her-sey

Köpekler evde beslenen hayvanlardan bir tanesidir. İnsanlar tarafından köpeklerin tercih edilmesinin sebebi köpeklerin insanlarla kurduğu samimi yaklaşımlarıdır. Köpekler insanlarla dost olmasından öte insanlarla yakın bir bağ kurma yeteneğine sahiptir. Bu anlamda köpekler kediler ile birlikte en fazla sahiplenilen hayvan türleridir. Köpekler insanlarla bağ kurarken onları kendi arkadaşları olarak görmektedir. Hele ki yavru iken edinilen bir köpek gün geçtikçe sahibi ile olan ilişkilerini güçlendirerek kendine daha yakın temas sürdürür. Bu durum gün geçtikçe köpeğin daha çok sahiplenilmesini sağlar.

Durum böyle olunca insanlar da köpek sahibi olma isteği içerisine girmektedirler. Aynı zamanda köpeklerin yetiştirilme tarzına bağlı olarak insanlarla uyum içerisinde olması, insanların köpek sahip olmasına daha çok olanak sağlar. Şu günlerde insanlar evcil hayvan yetiştirme konusundaki tercihlerini ya kedi ya da köpekten yana kullanmaktadırlar. Ama kendisine daha yakın arkadaş arayan insanlar tercihini köpekten yana kullanmaktadır.

Köpekler Gerçekten Evcil Mi?

Köpekler evcilleştirilmiş ilk hayvan özelliğini taşımaktadır. Köpekler insanlarla temas kurmaya yaklaşık olarak 10 bin yıl evvel başlamış ve bu dönemlerde de evcilleştirilmeye başlanmıştır. Evcilleştirilmeye en uygun cins olarak görülen ilk köpek ise bozkurtlardır. Bu köpek türü hemen hemen bütün kıtalarda o dönemlerde mevcuttur.

Görüleceği üzere, evcilleştirme süreci bakımından uzun bir mazisi olan köpekler eve ve insana yatkındırlar. Dolayısıyla köpeklerin evcil birer hayvan olduklarını söylemek mümkündür. Ancak bu durum zaman zaman cinsine göre değişiklik gösterebilir. Bazı büyük ırk köpekler evden ziyade dışarıda bakıma uygundur. Ancak bu büyük ırk köpeklerinde insan ile olan uyumları son derece kuvvetlidir.

Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek sahibi olmak isteyen kişi edineceği köpeği çok iyi seçmelidir. Bu konuda cinslerini araştırmalı ve besleyeceği yer eve mi yoksa dışarıya mı uygun olduğunu düşünmelidir. Nitekim bazı köpek cinsleri tamamen dışarıya uygundur. Eğer böyle bir köpek sahiplenilip evin içerisinde beslenecek ise köpek bu durumdan rahatsız olup bir takım huysuzluklar gösterebilir.

Böyle bir durumda belki de çok sevdiği dostunu sahiplendirmesi bile gerekecektir. Böyle bir durumun yaşanmaması için sahiplenilecek köpek ırkının araştırılması belki de uyum sağlayıp sağlamadığını tespit edebilmek için bir kaç gün köpekle aynı ortamda kalınmalı ve bu gözlemler doğrultusunda karara varılmalıdır.

Sahibinden Köpekler

Sahibinden köpekler, köpek sahiplenmek isteyenler için fırsattır. Evinde yada bahçesinde köpek beslemek isteyen kişiler sahibinden köpek ilanlarına bakarak kendisine bir arkadaş edinebilir. Kişiler zaman zaman köpeklerini çeşitli sebeplerden dolayı sahiplendirmektedir.

Köpek Sahibi Olmak

Köpek sahiplenildikten sonra köpek sahibi bir takım sorumlulukları da üstlenmek durumundadır. Bunların başında köpeğin bakımı, aşı takviminin kontrolü, köpeğin gezindirilmesi gibi kriterler gelmektedir. Köpek bakımı aslında kolay olan ancak dikkatlice takip edilmesi gereken bir durumu teşkil eder. Eğer ilk defa köpek sahibi olunuyorsa bakımı hakkında bilgiler önceden araştırılmalı ya da köpeğin sahibinden nelere ihtiyaç duyduğu mutlaka öğrenilmelidir.

Köpeklerin İhtiyaçları

Köpeklerin ihtiyaçları birbirinden bağımsız olarak değişebilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta köpeği öğrenmektir. Köpekler genel olarak sahibinden sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra köpekler düzenli periyotlarla beslenmelidir. Ayrıca neredeyse bütün köpekler dışarı çıkmaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden sahiplenilen köpek en az günde bir defa dışarıya çıkarılmalıdır.

Birden Çok Köpek Sahiplenmek

Ortam ve gerekli yer müsait olduğu süreci birden fazla köpek sahiplenilmesi herhangi bir sıkıntıya yol açmamaktadır. Eğer yer var ise iki köpeğin birbirine arkadaşlık etmesi de köpeklerin psikolojisini olumlu yönde etkilemektedir.

Nereden Sahiplenilmeli?

Sahibinden olan köpeklerin sahiplenilmesi köpeği tanımak ve bilmek yönünden daha iyidir. Ayrıca köpeği anlama konusunda sıkıntılar yaşanıyorsa köpeğin sahibine ulaşılarak köpek hakkında anında bilgi alınabilir ve bu yönde bir tavır sergilenebilir.

Bir önceki yazımız olan Ukrayna Gazeteleri-Ukrayna Son Dakika Haberler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap