1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Kredi Borcumu Düzensiz Ödediğim Zaman Zararı Olur Mu?

Kredi Borcumu Düzensiz Ödediğim Zaman Zararı Olur Mu?

kredi borcu

Krediler bankaların kişilere ve kurumlara ihtiyaçlarını karşılamaları doğrultusunda belirli bir süreliğine, kararlaştırılmış ödeme çeşitleri ile verilen, karşılığında da ücretlere, faizlere tabi tutulan bir hizmettir.

Kredi Çekimlerinin Kaynakları

İhtiyaçlar doğrultusunda çeşitlilik gösteren krediler kişilerin ve kurumların yaşam standartları, gelir düzeyleri, ödeme güçleri gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yanı sıra bankalar kredi uygulamaları sayesinde finansal sürekliliklerini canlı tutar.

Kredi Çekimlerinin Çeşitleri

Krediler tatil, sağlık, evlilik, eğitim kredilerini içinde barındıran ihtiyaç kredileri başta olmak üzere, vade sürelerine göre değişkenlik göstermelerine, teminat verilmelerine bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Kredi Borcunun Ödenmemesi

Kişiler veya kurumlar kredi borçlarını ödemedikleri takdirde doğrudan yasal süreç ile karşı karşıya kalmazlar. Bankaların üç aylık bir bekleme süreleri mevcuttur ve bu üç aylık süre içinde herhangi bir ödeme yapılmadığında bankaların yasal haklarını kullanmaları söz konusudur. Bankalar kredi borçlarının ödenmesinde kişi ve kurumlara yer yer borcun asgarisini ödeme imkanı sunar. Herhangi bir ödeme yapılmamasına bankaların bu sağlamış oldukları borcun asgarisini ödeme imkanı da dahildir. Üç aylık sürenin ardından bankalar bir haftalık yasal bildirim sürecini başlatır ve borcun ödenmeye başlanmaması halinde sürecin nasıl işleyeceğini müşterilerine bildirir. Son yaptırım olarak kredi borçlarının ödenmemesi kişi ve kurumları icra hukuku yaptırımlarına karşı karşıya bırakır. Bu nedenle haciz durumuna tabi olmamak için borçların yasal süreç zarfında, başlangıçta borcun asgarisi olarak ödenmesi tavsiye edilir.

Kredi Borçlarının Düzensiz Ödenmesi

Ödemelerdeki düzensizlik eş zamanlı olarak kişilerin normal şartlar altında ödemeleri gereken faiz tutarından fazlasını ödemelerine sebep olur. Akabinde kredi borçlarının düzenli ödenmesi müşterilerin bankalarda düzgün bir izlenim bırakmalarını sağladığı için, düzensiz ödenen borçlar, bankaların gelecekte o müşterinin kendilerinden talep edeceği taksit sayısındaki artış, vade uzatma gibi borcun ödenmesini kolaylaştırıcı etkenlere olumsuz geri dönüş yapmalarına neden olacaktır. Çünkü kişi ve kurumların borçların ödenmesinde bankalara gösterdikleri teminat dışında, borçlarını ödemelerindeki istikrar; bankalar için kişi ve kurumlara verilen kredide asli önem arz eder. Öyle ki kredi çekiminde ciddi miktarlar talep edilirken bankalar tarafından müşterilerin geçmişe yönelik borç ödeme belgeleri göz önünde tutulur.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak? (2020) başlıklı makalemizde tercih sonuçları 2019, tercihler ne zaman açıklanacak ve tercihler ne zaman açıklanacak 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap