1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notunu Yükseltmek İçin 5 Yöntem

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notunu Yükseltmek İçin 5 Yöntem

kredi notu yukseltme

Bireylerin finans ve banka geçmişine ait verilerini hesaplayarak elde edilen kredi notu, günümüzde büyük önem kazanmış durumda. Hemen hemen tüm banka işlemlerinde, kredi talebinde hatta cep telefonu dahi alırken kredi notuna bakılıyor. Kredi notunuz 900’den düşükse banka işlemleriniz kesintiye uğrayacaktır. Örneğin kredi talebinde bulunmak istiyorsanız 900’den yüksek kredi notunuz olmalı. Eğer bir kredi kartınız varsa kredi notunuzu yüksek tutmanızda yarar var.

Ödemelerinizi Düzenli Yapın: Kredi harcamalarınızda borçlarınızı düzenli bir şekilde öderseniz kredi notuna mutlaka yansıyacaktır. Eğer düzenli ödemezseniz bu durum kredi puanınızı düşürür. Ödeme yaparken borcunuzun asgari tutarı yerine tamamını ödemeniz kredi notunuzu etkiler. Harcamalarınızda nakit ödemek yerine kredi kartını kullanmanız da bir diğer yöntem.

Fazladan Ödeme Yapmak: Borcunuzun günü geldiğinde ödeme yapacağınız miktar küsuratlı ise 5- 10 TL fazladan ödemeniz kredi puanının yükselmesine yardımcı olur. Mesela, 125 TL borcunuz varsa bu miktardan küsuratı atarak 130 TL ya da 140 TL şeklinde öderseniz kredi puanınızı artar. Siz de kredi notunuzu yükselmesini istiyorsanız fazladan ödeme yapabilirsiniz.

Aktif Kullanım: Kredi kartınız var fakat aktif bir şekilde kullanmıyorsanız kredi notunuz yükselmeyecektir. Ödemelerinizde ve ihtiyaçlarınızda kartınızı kullanmanız fayda sağlayacaktır. Burada aktif kullanımda bütçenize göre düzenli ödeme yapıp yapmayacağınız da hesaplamanız gereken bir durum. Düzenli ödemelerde ve aktif kullanımda kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Banka Ürünleri Kullanma: Kredi kartınızı düzenli, bütçenize göre ve aktif kullanmanızın yanında etkileyecek belki de en etkili alanlardan biri banka ürünleridir. Tercih ettiğiniz bankalardan aldığınız kredi kartlarıyla bu bankaların ürünlerini kullanmanız kredi notunuzu arttıracaktır. Özellikle bankaların belirli özel günlerde sundukları kampanyaları takip edebilirsiniz.

Kredi Borçlarına Dikkat: Tüketicilerin kredi türüne göre aldıkları ve daha sonra ödemekte zorlandıkları borçlar mevcut. Borçların fazla olması bankanın riskli saydığı için güvenini etkiler. Kredi borçlarınızın çok olmamasına özen gösterin. Fazla kredi borcunuzun olması kredi notunuzun düşmesine yol açar. Fakat ödedikçe kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz. O yüzden kredi borçlarınıza dikkat etmekte yarar var.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcumu Düzensiz Ödediğim Zaman Zararı Olur Mu? başlıklı makalemizde düzensiz kredi borcu ödemek, kredi borcumu düzensiz ödediğim zaman zararı olur mu ve kredi borcunu düzensiz ödemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap