İlginizi Çekebilir
Hercai Kitap Özeti
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Küçük Prens Kısa Özeti

Küçük Prens Kısa Özeti

Küçük Prens Özeti, kitabın tamamının zaten doksan altı sayfa olması nedeniyle yapı itibariyle zaten kısa bir özete tabi olabilir. Küçük Prens kitabı, her ne kadar ısrarla çocuk kitapları bölümüne konulsa da aslında yetişkinlerin idrak edebileceği düzeyde bir kitaptır. Küçük Prens Uzun Özeti, olabildiğince detayları yok etmeden anlatmaya çalıştık.

Küçük Prens Özeti ve Karakterleri

Yazar, henüz 6 yaşındayken yaşanmış öyküler adlı kitapta, avını yutan bir boğa yılanını anlatmasıyla hikâyeye giriş yapar. Bu resimden etkilenen yazar fil yutan bir boğa yılanı çizerek, yetişkinlere korktunuz mu? Şeklinde bir soru sorar. Aldığı cevaplar ortalama aynıdır ve ona bir şapkadan korkmayacaklarını söylerler. Çünkü kimse o resmin fil yutan bir boğa olduğunu anlayamaz. Zamanla büyüklerin kendisine resim yerine coğrafya, fen, tarih, matematik ve dil bilgisi gibi derslerde ilgi göstermesi gerektiğini söyleyerek, yazarın resim yeteneği zamana yenik düşer.

Aradan seneler geçmesiyle yazar büyümüş ve pilot olmuştur. Pilot kahramanımız Sahra çölünün üzerinden geçerken uçak arıza yapar ve Sahra çölü üzerinde düşer. Bu ıssız yerde yardım kendisine yardım edecek kimsenin olmadığını anlayan pilotun ölüm kalım macerası başlamış olur. Pilot yalnızca 8 günlük suyunun kaldığını anlayıp neler yapacağını düşünürken uyuya kalır. “Bana bir koyun resmi çizer misin?” sorusuna uyanan pilot karşısında daha önce görmediği bir çocuk görür. Sarı saçlı bu çocuk başka bir gezegenden gelmiştir ve o bir Prens’tir. Bunun üzerine pilot ona çocukluğunda çizdiği fakat kimsenin anlamadığı resmi hatırlayarak çizer. Prens, resme bakarak “Fil yutan bir boğa yılanı istemiyorum” der. Daha önce kimsenin bu resmi anlayamaması, ancak bu küçük çocuğun resme ilk bakışta kavramasına pilot çok şaşırır.

Küçük Prens Özeti Devamı… #

Birkaç denemenin ardından, ona bir kutu çizer ve içerisinde bir koyun olduğunu söyler. Prens ise bu yaptığı resmi çok sever. Ve ona kendi hikâyesini anlatmaya başlar. Kainatta bir eşi benzeri daha olmayan bir çiçeği, biri sönmüş üç volkanı bulunan, baobap ağaçlarıyla kaplı ufak bir gezegende yalnız başına yaşadığını anlatır. Kendisine bir meşgale bulduğunu ve genel kültür, görgü seviyesini arttırmak için bölgesindeki diğer astroitleri geziye çıkmaya karar verir. Her defasında farklı ve değişik karakterler görür ve her gezisinin sonunda “ Şu büyükler çok tuhaf insanlar” der.

Gezegenin birinde her şeye hükmettiğini sanan bir hükümdar, diğerinde ise kendini beğenmiş ukala bir adam, bir diğerinde sayılarla uğraşan bir iş insanı, devamlı feneri yakıp söndüren fenerciye ve bir defasında sürekli içen bir sarhoşla karşılaşır. Son defasında bir kaşifle yolları kesişir ve kaşif ona dünya adındaki bir gezenin varlığından bahseder.

Bu şekilde prensin ziyaret ettiği yedinci gezegen dünyamız olur. “İşte sırrım, çok basit: İnsan en iyi yüreğiyle görebilir. Gözleri ise asıl görmesi gerekeni göremez” der. Dünya üzerinde gördüğü karakterlerin diğer gezegenlerde gördükleri karakterlerden binlerce daha olduğunu anlar.

Sonunda bir yıl kaldığı dünyadan ayrılmaya karar verir, kendi gezegeninde bakmak zorunda olduğu çiçeği için. Aslında bu çiçekten dünya üzerinde binlercesi bulunur, fakat yetişkinler bu çiçeğin kıymetini anlamazlar. Ayrılık vakti geldiğinde bu pilot için acı verici olur. Çünkü çok uzun zamandır beklediği arkadaşını geç bulup, erken kaybetmiştir.

Küçük Prens kendi gezegenine döner, kahramanımız da kendi uçağını tamir ederek ülkesine dönüş yapar. Aradan geçen 6 yıla rağmen prensi düşünmekten hiç vazgeçmez bu hikâyeyi kaleme alır.

Eğer yolunuz Afrika’ya düşerse, bir çocuk size doğru gelip, gülümsüyorsa, altın sarısı saçları varsa onun o olduğunu hemen anlayacaksınız. O zaman ne olur, beni böyle kederler içine salmayın geri döndüğünü yazın…” diyerek kaleme aldığı öyküyü sonlandırır.

Küçük Prens Özeti

Küçük Prens Kitabı Ana Fikri

Küçük Prens Kısa Özeti bir çocuk masal kitabından farklı olması nedeniyle daha farklı detayların değerlendirilmesi gereken türde bir özettir. Aslında hem büyüklerin hem de küçüklerin okuyup faydalanması gereken dünya klasiklerinden olan Küçük Prens Kitabı dünya klasiklerinin arasındadır.

Ana fikri, çocukların yetişkin olmaya başladıkça kaybettiği o saf ruhu anlatıyor. Yaşarken okunması gereken kitapta, Küçük Prens’in gözüyle insanların sürekli yaptığı hatalardan da bahsediyor.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Kitap Türü: Masal Kitapları

Orjinal Adı: Le Petit Prince

İngilizce: Le Petit Prince Short Summary

 

Bir önceki yazımız olan Bülbülü Öldürmek Kitabı Özeti (Harper Lee) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap