1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

kurtajnedirnasilyapilir

Genel anlamda, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemine kürtaj denilmektedir. Kürtaja başvuran hastalarımızın bir kısmı, hayati tehlikesi olduğu için bu yöntemi tercih etmek zorunda kalmaktadır. Bir kısmı ise herhangi bir sağlık sorunu olmasa da gebeliğini sonlandırmak istemektedir. Kürtaj işlemine başvurmadan önce çok iyi düşünülmesi ve karar verilmesi gerekir. Gebe kalmamak için aile planlaması yöntemleri kullanılmalı ve bebeği aldırma işlemine zorunlu olmadığı sürece başvurulmamalıdır.

Kürtaj Nedir? Neden Yapılır?

Rahim içinde meydana gelen gebeliğin tahliyesi anlamına gelen kürtaj, gebelik dışındaki anormal dokuların alınarak boşaltılmasıdır. Birçok kadının korkusu olan istenmeyen gebelik durumlarında, bebeğin aldırılması istenildiği zaman öncelikle prosedürlere uygun olarak bebeğin kaç haftalık olduğuna bakılır.

Son adet tarihinin ilk gününden başlayarak yapılan hesaplamalar sonrasında, 10 haftaya kadar gebeliğin sonlandırılmasına izin verilmektedir. Bu süreyi aşan ve yaşı 18’den küçük olan kişilere kürtajın yapılması kanuni olarak yasaktır.

Yalnızca istenmeyen gebelik durumlarında kürtaja başvurulmaz. Düşük yapan kadınların rahimlerinde, düşük nedeni ile parça kaldığı zaman da kürtaj yapılmaktadır. Birçok neden ile kürtaja başvuran kişilerin, sonradan pişman olmaması için işlemden önce çok iyi düşünmesini öneriyoruz.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Uzay Yıldırım tarafından büyük bir başarı ile gerçekleştirilen kürtaj sonrasında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Kürtaja başvuran hastalarımızı genel bir jinekolojik muayeneden geçiriyoruz. Bu esnada rahmin tüm yapısını inceleyerek operasyonumuzu bu incelemeye göre şekillendiriyoruz.

Kürtaj işlemleri hem ilaç hem de vakum yöntemi ile yapılabilmektedir. Ancak modern sistemler dâhilinde vakum yöntemi tercih edilmektedir. Plastik çubuk ile negatif basınçlı enjektör kullanarak yaptığımız vakumlu kürtajda 12 haftadan küçük olan gebelikler, başarılı ve risksiz bir şekilde sonlandırılmaktadır.

12 haftadan büyük olan gebeliklerde ise genelde ilaçlı yöntemi kullanarak hastanın düşük yapmasını sağlıyoruz. Her iki yöntemde de son derece steril ortamların oluşturulmasına özen gösteriyoruz. Bir işlemde kullandığımız aletleri, diğer hastamızda asla kullanmıyoruz. Bu sayede enfeksiyon kapma riskinizi de azaltmış oluyoruz.

Anestezi altında yapılan kürtaj işlemlerinde asla ağrı ve acı hissetmezsiniz. Bu konuda bizlere ve ekibimize sonuna kadar güvenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evimde Hangi İnternet Altyapısı Var? Altyapı Sorgulama başlıklı makalemizde altyapı sorgulama, altyapı sorgulama 2018 ve evimde hangi internet altyapısı var hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bilgilendirme için teşekkürler