1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Kuru ve Tahriş Olmuş Ciltler

Kuru ve Tahriş Olmuş Ciltler

kuru cilt

Kış aylarının gelmesi ile birlikte pek çok insan belirli cilt problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Dışarıdaki havanın sürekli değişerek soğuk, sıcak ve nemli olması sonucu insan cildi kuru ve tahriş olmuş bir cilt problemine sahip olmaktadır. Cilt probleminin giderilmesinde veya önlenmesine bu kişinin kendi elindedir. Bu durumda en büyük etkenler arasında güneş, havuz ve sıcak iklimlerde vakit geçiren insanlar başrolü çekmese de kış aylarında cilt problemleri için oldukça çok önem arz etmektedir.

Cildiniz neme rağmen kuru ve tahriş hissederse, bunun çözümü için birçok etken vardır. Havuzdan çıktıktan hemen sonra şampuanlı bir duş almak hem vücudu rahatlatacağı gibi hem de vücudun kuruluktan kurtulmasına katkı sağlar. Güneşin yoğun bir şekilde yansıdığı ya da soğuk havanın kuvvetli olduğu yerlere çıkma fikri olanların ise vücuda sürülecek olan vücut kremi cildin rahatlamasını ve sağlıklı bir şekilde günün geçirilmesini sağlar. Vücut kremi sürüldükten sonra cildi yıkamak için hafif bir temizleyici kullanmakta da fayda vardır.

Sabunlar ve deodorant parfümleri sıkmak vücut yıkamaları sırasında cildi kurutabilir. Alınacak olan duş ve banyoları sıcak su yerine ılık su ile almak tercih edilmelidir. Her duştan ve banyodan sonra kokusuz bir nemlendirici sürülmesi cildin açısından dirençli kalmasına katkı sağlar. Nemlendirici cildinizdeki suyu hapsederek çalışır, bu nedenle duş veya banyo alarak 5 dakika içinde uygulamanız gerekir. Soğuk kış aylarında evlerde kullanılan klimalar da insan vücudunun kuru olmasına neden olabilecek etkenlerin başında gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalarda Meydana Gelen Cilt Problemleri başlıklı makalemizde kışın çıkan sivilce, kışın oluşan cilt problemleri ve soğukların cilde zararı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap