1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Makyajın Zararları Nelerdir? Makyaj Malzemeleri Zararlı Mı?

Makyajın Zararları Nelerdir? Makyaj Malzemeleri Zararlı Mı?

makyaj zararli mi

Kadınların ve genç kızların daha küçük yaşlarda dahil makyaj yapmaya başladığı bu son dönemler göz önüne alındığında; Makyaj yapmaya başlayan bayanların yaşının ortalama 16 olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmaların sonuçlarında, makyaj yapmaya başlayan bayanların yaşının 16 gibi küçük olması ise bu denli yaygın olan makyaj yapma hakkında gerek üretici gerekse de tüketiciler tarafından araştırılma isteği doğuruyor. Gün geçtikçe önüne geçilemez bir hale gelen makyaj yapma isteği, yararları ve zararları baz alındığında çokta zararlı olmayan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca makyaj yapmanın, belli bir zarar kitlesi de vardır. Cildimiz…

Olduğundan daha da güzel gözükmek isteyen kadınlar, daha genç yaşlarda makyaj yapmaya başlamaktadır. Aslında bu genel bir olgu olarak lanse edilmiştir lakin makyaj yapmaya başlanmasının önerilen yaşı 20 ve üstüdür. 20 yaşına kadar kadınların, yüz hatları oturuyor.  Yüzünde tonikleme ihtiyacıyla temizlenme gereksinimi duyulan makyaj varken, insanın cildi kendini kolay kolay yenileyemiyor ve gelişmekte sıkıntılar çekebiliyor. Cildimize sadece bu etkiler göz önünde bulundurulduğunda, 20 yaşında makyaj yapmaya başlamak mantıklı bir fikir olarak geliyor. Makyaj yaptıktan sonra da kesinlikle temizlenmeden uyunmaması gerekiyor. Temizlenmeden uykuya geçildiği süreçlerde, cildiniz gelişmek ve hava almak için adeta makyaj yapmanızdan dolayı oluşan yüzünüzdeki katmanla savaşıyor ve sonuç genellikle hüsranla bitiyor. Aynı süreç içerisinde makyaj yapımı da oldukça basit olmalı gerekiyor. Basitlik kavramı kişiden kişiye göre değişen bir kavram olsa da, abartı şeklinde yapılan ve toplumdaki kadınlara lanse edilen makyaj önerilmiyor. Gerek güzellik uzmanları gerekse de modacılar, abartı makyajı artık hiçbir kadına önermiyor. Bu konu hem sağlık açısından hemde güzel görünme açısından oldukça önemli bir konudur. Makyaj malzemesi alırken kesinlikle kaliteden ödün verilmemesi gerekiyor. Yüzünüzün herhangi bölgesini önemsemeden, sadece çok az kullanıyorum diye aldığınız kalitesiz makyaj kanser dahi yapabiliyor. Ayrıca makyaj yaptıktan sonra haftada veya 10 günde 1 kez salatalık maskesi yapmanız gereklidir. Maske ile uğraşmak istemeyenler veya buna ayıracak zamanı bulamayanlar ise, sadece salatalığı dilim dilim doğrayarak yüzlerine koyarak rahatlatabilirler. Bu sayede yüzünüz hava alacaktır ve kendine bakım yapacaktır.

Çok fazla yapılan makyaj ciltte kırışıklığa ve erken yaşlanmaya teşebbüs ediyor. Erken yaşlanma sorunu ile karşı karşıya kalmamak için, modacıların ve güzellik uzmanlarının önerdiği hafif tonlarda abartı olmayan makyajı yapmanız mantıklı bir davranış olacaktır. Makyaj malzemesi seçiminde ise, doğal ürünlerden oluşan ürünleri tercih etmelisiniz. Kanserojen madde içermemelerinden dolayı, diğer kimyasal ürünlerden oluşan makyaj çeşitlerine göre oldukça sağlıklıdır. Ayrıca cildinizi diğer makyaj ürünlerine göre, biraz daha fazla havalandıracaktır.

Bir önceki yazımız olan En İyi Beyazlatma Etkili Diş Macunları ve Ağız Çalkalama Suları başlıklı makalemizde beyazlatıcı ağız çalkalama suları, beyazlatma etkili diş macunları ve diş beyazlatma etkili ağız çalkalama suları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap