1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

mutfak temizligi

“Bir evin en çok kirlenen alanı neresidir?” sorunun cevabı herkes için mutfaktır. Mutfaklar en çok kirlenen alanlar olmakla birlikte, yiyecekleri içinde barındırdığı için aynı zamanda evin en hijyenik olması gereken alanıdır. Peki, bir mutfağın temizliğine nereden başlamak gerekir?

Mutfak perdeleri kirli görüntünün adeta bir sembolü gibidir. Bu yüzden mutfak temizliğine perdeler ile başlanmalıdır. Mutfak perdeleri yıkanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Çamaşır makinesinin deterjan gözüne koyulan bir parça toz şeker perdelerin kolalı gibi çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca perdelerin içine beyaz sabun rendesi serpiştirip yıkamak perdelerinizi ilk günkü temiz görünümüne kavuşturmanın ipucudur. Peki ya mutfak perdeleri stor perde ise? Endişelenmeyin, onunda kolay bir çözümü var. Öncelikle geniş bir alana stor perdenizi serin. Bu alan banyo olabilir. Daha sonra Arap sabunu ile kumaş olan kısımlarını yıkayın. Bu husus da dikkat etmeniz gereken şey; perdelerin metal kısmına su değmemelidir. Daha sonra perdeyi deterjanı ile enine katlayın ve içi su dolu geniş bir kovaya bırakın. Bu şekilde suyunu değiştirerek durulayın. Perdelerinizden kirlerin çıktığını göreceksiniz.

Gelelim çelik ürünlerin nasıl temizleneceğine. Çelik ürünler şüphesiz ki mutfakta en çok kullanılan ürünlerdir. Peki, bu ürünlere parlak görünümü nasıl vereceğiz? Bunun için ihtiyacımız olan bir adet buzdolabı poşeti ve bir kutu cif krem temizleyicidir. Çelik çaydanlık, tencere, düdüklü gibi ürünleri poşete cif krem deterjanı dökerek ovalayın ve parlak çözümlere kavuşun.

Daha sonra küçük mutfak aletlerinin temizliği için örneğin; baharatlıkların içini boşaltın ve baharatlıkları yıkayın. Yağdanlık ve diğer küçük mutfak eşyaları yıkandıktan sonra mutfak temizliğinin en önemli bölümü olan mutfak dolaplarına geçebiliriz.

Mutfak dolapları için bir leğene sıcak su doldurun içine biraz üzüm sirkesi biraz limon ekleyin. Ve dolapların içini boşaltın. Bu sıcak sirkeli su karışımı ile dolapların iç yüzeylerini ve dış kapaklarını silin, daha sonra düzgünce kurulayın. İyi kurulanmayan dolaplarda kabarma meydana gelebilir.

Kaşık, çatal bıçak gibi eşyaların temizliği için de yine sirkeli sıcak sudan yardım alın. Sirkeli suyun içine bütün setlerinizi doldurarak en az 1 saat bekletin. Burada dikkat etmeniz gereken, setlerinizin gümüş olmaması gerekir zira sirkeli su gümüş metalini bozabilmektedir.

Ocağı ve fırını temizlemek için ise beyaz sabun rendeleyin ve yine bir poşet yardımı ile yağlı, kirli fırın ya da ocağınızı ovun daha sonra kuru bir bez yardımı ile kurulayın.

Son olarak halı temizliği için, piyasa da bulunan halı sil deterjanlardan ya da deterjanlı halı süpürme aletlerinden yararlanabilirsiniz Son olarak da yerleri vileda temizlik bezi ya da büyük bir bez yardımı ile dip köşe silin. Yerleri silme suyunun içine ekleyeceğiniz bir miktar çamaşır yumuşatıcısı evde temiz koku esintileri oluşturacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklara Okulu Sevdirmenin 7 Yolu başlıklı makalemizde çocuğum okulu sevsin istiyorum, çocuğuma okulu nasıl sevdirebilirim ve çocuklara okulu sevdirme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap