1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nanoteknoloji Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Nanoteknoloji Nedir, Nerelerde Kullanılır?

nanoteknoloji

Çağımız teknolojisi gittikçe gelişmekte ve geleceğe dair planlar hazırlamaktadır. Bunun en büyük belirtilerinden birisi ise nanoteknolojinin gelişmesi ve daha etkin bir hale gelmesidir. Sizlere bu yazımızda Nanoteknoloji Nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Nanoteknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Nanoteknolojinin kapsamı oldukça geniştir. Nanoteknoloji, Belirli bir alandaki boyutu nanometre ile ölçülen, moleküler ve atomik ölçekte oluşturulmuş işlevlerin gelişmesinde ve sağlanmasında kullanılmaktadır. Nanoteknoloji için önemli olan nokta ise işlevlerin ve yapıların sentetik olmasıdır. Bunu açıklamak gerekirse işlev ve yapıların insanlar tarafından oluşturulmuş olması gelmektedir.  Bir nanometre yaklaşık olarak bir metrenin milyarda biri kadardır.

Nanoteknoloji ilk olarak Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman tarafından Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından 1959 yılında düzenlenen Amerikan Fizik Topluluğu toplantısı sırasında orta atılmıştır. Nanoteknoloji kelimesi ise ilk kez 1970’li yıllardı Prof. Norio Taniguchi tarafından dile getirilmiştir. Nanoteknolojinin gerçek anlamda başlaması ise 1981 yılında atomların görünmesini sağlayan mikroskobun icadı ile mümkün olmuştur. Nanoteknoloji hususunda en çok bütçe ayıran devlet Amerika Birleşik Devletleridir. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği ve Japonya da nanoteknoloji üzerine büyük miktarlarda bütçe ayırmıştır.

Nanoteknoloji Uygulama Alanı ve Faydaları Nelerdir?

Nanoteknoloji kurucularından Mihail C.Roco nanoteknolojinin gelişimini dört nesil üzerinde sınıflandırmıştır. Bunlar;

Birinci Nesil; Pasif Nanoyapılar, sadece bir tek görevi yerine getirmek üzere geliştirilen maddelerdir.

İkinci Nesil; Aktif Nanoyapılar, birden fazla görevi yerine getirmek üzere geliştirilen maddelerdir.

Üçüncü Nesil; Nanosistemler, Birleri ile sürekli iletişim halinde çok fazla görevi yerine getiren binlerce maddeden oluşan sistemlere denilmektedir.

Dördüncü Nesil; Birleştirilmiş nanosistemler,  sürekli iletişim halinde olan ve binlerce madde ile iletişim halinde bulunan sistemlere denilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Teknolojinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde teknolojinin faydaları, teknolojinin faydaları nelerdir ve teknolojinin yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap