1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. NASA Tarafından İlk Kez Kara Delikten Çıkan Bir Şey Görüntülendi

NASA Tarafından İlk Kez Kara Delikten Çıkan Bir Şey Görüntülendi

karadelik

Geçtiğimiz günlerde ilk defa kara delikten çıkan bir şey görüntülendi.

Kara delikler bilim adamlarının ve tüm insanlığın büyük bir merak konusu olmuştur. Kara deliklerin her şeyi içine çektiklerini ve hiçbir şeyin ondan kurtulamayacağını biliyoruz. Fakat ilk defa geçtiğimiz günlerde bu olayın tam tersi oldu. Kara deliğin içinden çıkan bir şey görüntülendi.

NASA bile bu olaya bir anlam veremedi. NASA’nın en büyük teleskoplarından olan NuSTAR teleskopları ile, ilk kez kara delikten bir şeyin çıktığı ve çıkan şeyin X-Ray bir dalga yaydığı görüntülendi.

İşte o görüntü:

karadelikten çıkan şey

Acaba kara delikten çıkan şey neydi? Konu hakkında birçok açıklamada bulunan Sain Mary’s University yetkilisi bilim adamı Dan Wilkins, bu olay büyük kütleli olan kara deliklerin ne kadar muazzam bir enerji ile dolu olduklarını kanıtlar nitelikte olduğunu belirtti. Ancak bu durumun sebebinin hala bilinmediğini açıkladı.

Merak edenler için bu kara delik bize 324 milyon ışık yılı kadar uzak. Yani endişelenmenize gerek yok 🙂

Bir önceki yazımız olan Günümüz Teknolojisiyle Piramitler Yapılabilir Mi? başlıklı makalemizde günümüz teknolojisiyle mısır piramitleri yapılabilirmi, piramitleri kim yapmıştır ve piramitleri uzaylılar mı yaptı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Heyecanlandırıcı bir bilgi ama keşke daha yakın olsaydı da şu kötü dünyayı yutup yok etseydi bizimle birlikte.

  2. Oldukça ilginç bir bilgi ama muhtemelen gözlem araçlarında ki bir sorun ya da kara delik etrafında dolanan bir cisme ait olabilir, şuan ki fizik kanunlarına göre imkansız böyle bir şey…