1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ne Demek ?

Ne Demek ?

Ne Demek ? 

Türkçe, dünyadaki en zengin dillerden birisidir. Geçmişi 5,000 yıl öncesine kadar dayanan dilimiz içerisinde hem eski hem de yeni kelimeler yer alıyor. Yeni kelimeler bir türlü anlaşılsa da dilimizde yer alan eski kelimelerin birçoğu anlaşılmıyor. Teknoloji çağında olmamızdan dolayı bilgiye anlık olarak ulaşabilmemizden dolayı bilmediğimiz kelimeleri oldukça kolay bir şekilde öğrenebiliyoruz. Sizlerde gün içerisinde acaba bu ne demek şeklinde düşündüğünüz oluyordur. Son zamanlarda bu konu üzerine yoğunlaşan internet siteleri, insanlara interaktif bilgiler vererek istediklerini sorgulama imkanı veriyor.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere her insan her kelimeyi bilmek zorunda değil. Bazen arkadaşlar arsında konuşulan kelimeler arasında dahi bilmediklerimiz çıkabilir. Bununla beraber izlediğini dizi ve filmler içerisinde sıklıkla kullanılan kelimeler size yabancı gelebilir. Sizlere belirttiğimiz internet adresi içerisinde ne demek üzerine özel bir kategori bulunduğunu, bu kategoride birçok enteresan kelimenin açıklandığını görmekteyiz. Site içerisinde yer alan örnek yazılardan bahsedecek olursak; zürriyetsiz, ütopya, GDO, barista, caferilik, marjinalin ne anlama geldiği ayrıntılı açıklanmıştır. Bunların sadece örnek olduğunu belirttiğimiz site içerisine birçok bilinmeyen kelimenin açıklandığını söyleyebiliriz.

Kuşak farkından dolayı bazen büyüklerin konuştuğu cümleleri anlayamayız. Bununla beraber gelişen teknoloji ile beraber bir sosyal medya dilinin oluştuğunu ve büyüklerin de bizleri anlamadığı görülmektedir. Ne demek projesi üzerinden hem eski hem de yeni kelimelerin anlamlarını öğrenebilir, genel kültür seviyenizi bir üst kademeye taşıyabilirsiniz. Türkçeye yabancı dillerden geçe kelimeleri de bu yolla öğrenebilirsiniz. Zaman içerisinde dilimize yeni birçok kelime gireceğini düşünürsek bu tarz internet ansiklopedilerine büyük oranda ihtiyaç duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Teknoloji bizlere bilgiye hızlı bir şekilde ulaşma imkanı verdiği için bu tarz oluşumların daha da artacağını söyleyebiliriz.

Kaynak : https://nedemeknedir.org

 

Yorum Yap

Yorum Yap