1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır 2020

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır 2020

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır

 Nüfus cüzdanı sureti nereden alınır? Sorusu kurum ve kuruluşlarla olan işlerin artması nedeni ile yaygınlaşmaya başladı. En güvenilir ve basit şekilde 2020 nüfus cüzdanı sureti e-devlet’ten nasıl alınır? Sizlere aktaracağız. Gelişen teknoloji ile birlikte evraklarda sahtecilik yapmak bazı kişiler için daha kolay hale geldi. Özellikle bu tür durumlara karşı hazırlıklı olmayan kişiler basit şifreler kullanıyor, güvenilir olmayan linklere tıklıyor, bu yüzden de bilgilerini çaldırabiliyorlar.

Nüfus cüzdanı sureti sayesinde bilgilerinize erişilip herhangi bir değişiklik yapılmış mı? Bunları kontrol edebiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı suretinin kullandığı yerler; kamu kurum kuruluşları, okullar, özel sektör gibi çeşitlendirebilir.

Nüfus Cüzdanı Sureti Ne İşe Yarar?

Nüfus cüzdanı sureti, hüviyetinizde yazılı olan bütün detayların listelendiği bir belge türüdür. Bağlı olduğunuz il veya ilçenin nüfus müdürlüklerinden alınabildiği gibi online olarak e-devletten hızlı şekilde çıktı alabilirsiniz.

Bilişim teknolojilerinin çok gelişmediği dönemlerde; üniversite öğrencilerinden, her sınıf ehliyet işi olanlardan, ülke dışına çıkmak isteyenlerin kullanacağı pasaport için nüfus cüzdanı sureti işe yarıyordu. Devlet ile kurumlar arasında bilişim ağır kuruldu ve artık TC kimlik numaranız ile bütün bilgilerinize ulaşabiliyorlar. Tabii, bazı kurumların halen devletle entegresi olmadığı için nüfus cüzdanı sureti nereden alınır, bilmek zorundasınız.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı sureti en kolay nereden alınır? Tabii ki e-devlet üzerinden. Şifrenizi biliyorsanız, evinizde yazıcınız varsa anında alabilirsiniz. Ben teknolojiden anlamam ya da şifremi hatırlamıyorum diyorsanız, nüfus müdürlüğü de size uzaksa muhtarlıklar da artık nüfus cüzdanı sureti örneğini sizlere takdim ediyor. Bağlı olduğunuz muhtarlığa gitmeden önce yanınızda fotoğraf götürmeyi unutmayınız. Nüfus cüzdanı sureti için ödeyeceğiniz fiyat yaşadığınız kente göre farklılıklar gösterebilir. Küçük yerlerde ücretsiz ya da 1-2 lira gibi fiyatlara mal olurken büyük şehirlerde 10-20 TL’ye kadar çıkabilir.

Acil olarak bu surete ihtiyacınız varsa ve yakınınızda noter bulunuyorsa buradan da alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı kopyanıza aslı gibidir onayını aldıktan sonra kullanabilirsiniz. Tabii, diğer yöntemlere göre daha masraflı olacaktır.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır


E Devlet’ten Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl Alınır?
 

Nüfus cüzdanı sureti nereden alınır? Sorusunun en hızlı ve ucuz yöntemi şüphesiz e-devlet’tir. 2 sene önce bütün vatandaşların hizmetine sunulmuştur.

Daha önceden PTT’den düşük ücret karşılığında şifrenizi aldıysanız işleminiz çok kolay olacak. E devlet’ten aldığınız belgeyi herhangi bir yere onaylatma ihtiyacınız da yok.

  • E-devlet sistemine web sitesinden veya mobil uygulamasından TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız.
  • Sisteme girdikten sonra sağ üst köşede yer alan arama çubuğuna “nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama” yazınız.
  • Bu alan giriş yaptıktan sonra karşınıza bir uyarı gelecek. Ayrıntılı bir şekilde okumanızı rica ediyoruz. Günde 1 kere çıkarma hakkınız olduğu için dikkatli olmanızda fayda var.
  • Sistem sizlere belgeyi hangi amaçla kullanacağınızı, kime ya da nereye teslim edeceğinizi soracak.
  • Alacağınız belgede elektronik imza bulunuyor. Bu yüzden ek onaya ihtiyaç yok.
  • Belgeyi teslim edeceğiniz kurum ve kuruluşlar belge üzerinde bulunan kod sayesinde sorgulama işlemi yaparak bütün bilgilere erişebilecekler.
  • Belge üzerindeki geçerlilik sürelerine de dikkat edin. Aylar öncesinden alayım, hazır bulunsun diye düşünmeyin.

E-devlet üzerinden aldığınız nüfus cüzdanı suretini üşenmeden, dikkatlice inceleyin. Nihayetinde dijital bir ortam ve bazı bilgiler yanlış girilmiş olabilir. Bilgilerin hatalı ya da eksik olduğunu anda ilgili nüfus müdürlüklerine giderek gerekli düzeltmeleri yapmaları için işlemlere başlamanız gerekiyor.

Nüfus cüzdanı sureti nereden alınır, ne işe yarar, e-devlet üzerinden alma işlemleri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

 

Bir önceki yazımız olan Büyüktür İşareti > | Küçüktür İşareti < | Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap