İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

trafik kazasi

Trafik kazaları sonucu ölüm gerçekleşmiş ise ölümlü trafik kazası tazminatı yolu ile ölen kişin yakınları maddi ve manevi tazminat açabilirler. Bu tazminat ölen kişinin anne babası kardeşi eşi ve çocuklarını kapsar. İspatlanırsa ölen kişinin desteğinden yoksun kaldım diye amca dayı ölen kişinin nişanlısı da bu davayı açabilmektedir. Burada önemli olan husus desteğin ölünce kesildiğine dair ispat istenmesidir.

Ölen kişinin tüm cenaze töreni masraflarını kapsayan tazminat türü vardır. Ölen kişi hemen hayatını kaybetmemiş bir süre hastanede tedavi altında kalmış ise de yine tedavi masrafları tazminat yolu ile alınır. Manevi tazminat ölen kişinin baba, anne, kardeşleri eşi ve çocukları için onların üzüntüsü ve acısını göz önünde bulundurarak yapılan bir hesaplamadır.

Ölümlü trafik kazası tazminatında hem maddi hem manevi tazminat açılır. Maddi tazminat davaları daha somut bilgiler ışığında verilmektedir.

Ölümlü trafik kazası tazminatını kimler açabilir?

Yaşanılan trafik kazası sonucunda bir yaralanma olsa idi yaralanan kişinin bizzat kendisi dava açması yeterli olacaktı. Ancak trafik kazası sonucu yaşanan ölüm halinde ölümlü trafik kazası tazminatı hayatını kaybetmiş kişinin yakınları yani anne, baba, eş ve çocukları, nişanlısı tarafından açılabilir.

Ölen kişinin birinci dereceden yakınlarının kişinin ölümünden sonra destekten yoksun kaldım ispatını tazminat davasında yapmasına gerek yoktur. Ancak ölen kişinin ikinci dereceden akraba ve nişanlısı destekten yoksun kaldığını ispatlamakla yükümlüdür. Aksi takdirde mahkemeden olumlu yanıt alması mümkün değildir.

Ölümlü trafik kazası tazminatı için zamanaşımı var mıdır?

Ölen kişinin yakınlarının faili ve zararı öğrendiği günden itibaren iki yıllık dava açma süreleri bulunmaktadır. Burada önemli olan konu ölümlü trafik kazası tazminatı trafik kazasının olduğu günden değil ölen kişinin yakınlarının zararı öğrendiği günden itibaren iki yıllık sürecin başladığını bilmektir.

Aslında mahkemece belirtilen ceza için zaman aşımı ne ise maddi olsun manevi olsun açılacak tazminat davasında da zaman aşımı odur. Trafik kazası nedeniyle ceza davasının devam ettiği her süre boyunca kişilerin maddi ve manevi tazminat açma hakları vardır. Bu hakkı istedikleri zaman kullanabilirler.

Kişiler trafik kazasını işlerini yaparken iş için seyahat ederken yaşadılarsa bu hem iş yeri kazası ve tazminatı hem de trafik sigortasına karşı trafik tazminatı şeklinde davalarla yürütülür. Yine ölümlü ya da yaralı sonuçlanması açılacak davalar için farklılıklar oluşturabilir. Ancak hem yaralanmalı hem ölümlü trafik kazaları sonucunda maddi ve manevi tazminat açılmaktadır.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/olumlu-trafik-kazasi-tazminati

Bir önceki yazımız olan Paslanmaz Boru Hakkında Genel Bilgiler Borşen'den! başlıklı makalemizde paslanmaz boru hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap