İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Oyun Bağımlılığı Nedir? Oyun Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Oyun Bağımlılığı Nedir? Oyun Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

oyun bagimliligi

Gün geçtikçe kendini tazeleyen ve yeni sürgünler veren teknolojiyle birlikte video oyunları da kendilerine ciddi anlamda yer buldu. Milyon dolarların havada uçuştuğu bu sektörün hedef kitlesi tabi ki gençler ve çocuklar. Her gün yeni yeni devasa boyutta oyunlar piyasaya sürülürken, bu oyunların çalıştırılması için farklı özelliklerde donanımsal parçalar da geliştirilmekte. Bu iki sektör ise birbirleriyle mutualist bir ilişki içinde devam etmekteler. Yeni oyunlar ile gençler toplumdan soyutlanmakta ve tüm hayatları sanki video oyunlarıymış gibi akılları boyanmaktadır. Diğer yandan ise hardware üreticileri her gün kendileriyle yarışıp yeni donanımları bilmem kaç bin dolardan satışa çıkarmakta, ardındansa oyun geliştiricilerinin reklamıyla genç hedef kitlesine satmaktalar. Öyle bir durum ki neredeyse uyuşturucu yoksunluğu gibi gençler bu yeni çıkan donanımsal parçaları almak için ellerinden geleni yapmaktalar.

Bağımlılıktan nasıl kurtulabiliriz?

Elbette bu bağımlılıktan kurtulmanın da yolları mevcut. Hem de diğer bağımlılıklardan daha kolay.

Nasıl mı ? Elbette ki bilgisayardan ve bilgisayar oyunlarından uzak durarak. Dışarıda da bir dünya olduğunun fark ederek. Oyunlarda harcayacağınız zamanlarda sosyal etkinlikler yaparak. Mesela günde 4-5 saat oyun oynadığınızı düşünelim. Gelin bu zaman aralığını verimli bir şekilde dolduralım.

Bir saat kitap okuyarak başlamaya ne dersiniz? Ardından bir saat yürüyüş yapmaya..? Şöyle akşam üstü de bir müze gezelim. Hiçbir şey yapamıyorsak bile en azından ailemizle, eşimizle dostumuzla, sevgilimizle sohbet edelim. Onları halini hatrını soralım. Bu ile hem bizim oyun bağımlılığımızdan kurtulmamıza yardımcı olur hem de onlar ile aramızda ki sevgi bağını güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Influencer Marketing başlıklı makalemizde influencer marketing ve influencer marketing nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap