1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Oyun Motoru Nedir? Oyun Motorları Nasıl Çalışıyor? Ücretsiz Oyun Motorları

Oyun Motoru Nedir? Oyun Motorları Nasıl Çalışıyor? Ücretsiz Oyun Motorları

oyun motoru

Teknolojinin gelişmesi ile beraber oyunlar büyük bir yol kat etti. 20-30 sene önce 2 boyutlu oyunlar ile müthiş vakit geçirirken, artık piyasaya sürülen pek çok oyun sanal gerçeklik özelliğini barındırmaya başladı. oyun içerisindeki atmosferin; gelişen oyun motorlarıyla sağladığı o inanılmaz gerçeklik; bunu sesten grafiğe, ortam tasarımından kamera açılarına kadar kendini gösteriyor.

Çalışma Mantığı:

Oynadığımız veya oynayacağımız ileri düzey tüm oyunların geliştirildiği motorlar genelde 5 tane yapıdan oluşur. Bunlar: grafik derleme motoru, oyunun mantıksal tasarımı, ses derleyici, fizik motor, yapay zekâ modülüdür. Deneyimli şirketler geliştirme aşamasında her kademeye farklı elemanlar yerleştirir. Yani profesyonel şirketlerce geliştirilen oyunlar tek veya birkaç kişi tarafından yapılmaz. Birçok ekip ve her birinin sorumlu olduğu alanlar vardır. Örneğin; biri ses, biri harita, biri tasarım, biri fizik ile uğraşır. Bu da nasıl profesyonel bir oyunun imza atılacağına örnek olur. Oyun yapmak kolay mı zor mu tartışılır fakat oyun yapımı için bir ekip çalışması önemlidir.

Oyunların yapım aşamasında kullanılan birçok program mevcut. Oyunun yapımındaki önemli faktörlerden birisi, tasarlayacağınız oyuna en uygun motoru tercih etmektir. Size veya ekibinize hangisi yatkınsa onu tercih etmeniz doğru olacaktır. Aksi takdirde uyumsuzluk ortaya çıkabilir.

Kimi şirketler kendi motorlarını geliştirip kullanır, kimi şirket, ekip veya şahıslar ise piyasada ücretli ya da ücretsiz mevcut olan araçları kullanır. Piyasadaki ücretli veya ücretsiz olan programları listeleyip hangisinin ne işe yaradığını ve hangi platformda kullanıldıklarını açıklayalım.

Unity

C# veya Javascript dillerinden biri ile oyun geliştirilebilmenize imkân verir. Diğerlerine göre biraz daha sade arayüzü ve ulaşılabilir programlama dilleri, indie oyunlarını geliştiren ekipler gibi onu sık tercih edilen motorlardan biri yaptı. Android, IOS ve PC için kullanabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz versiyonu mevcut.

Unreal Game Engine

Epic Games tarafından geliştirildi. Piyasada köklü geliştiriciler tarafından çok tercih edilmekle beraber adından sıkça söz ettirmiş kaliteli bir araçtır. PUBG, Gears of War 4, XCOM serisinin birçoğu, Borderlands 2, Thief, Outlast 2, Street Fighter 5 gibi birçoğu bunun ile geliştirildi. Ücretli ve ücretsiz versiyonu mevcut.

GameMaker Studio

Daha çok basit 2 boyutlu oyunların yapımında bu oyun motoru çok kullanılır. Daha çok, bir program olarak görülür. Bu motor ile oyun yapmak için pek programlama bilginizin olmasına gerek yok. Biraz kurcalamayla bir şeyler geliştirebilir, hızlıca piyasaya sürebilirsiniz. Diğerleri gibi bunun da ücretsiz versiyonu mevcut.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılının En Sevilen ve En Çok Oynanan Online Oyunları başlıklı makalemizde en çok oynanan online oyunlar, en iyi online oyunlar ve en sevilen online oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap