İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Pusula ile Kıble Yönünü Nasıl Buluruz?

Pusula ile Kıble Yönünü Nasıl Buluruz?

kible-yonu-tayini

Kıble, namazın eda edileceği yönü ifade eder. Namaz kılan Müslümanlar için bazı durumlarda kıble yönü tespiti sorun oluşturabiliyor. Peki böyle durumlarda kıble yönü nasıl bulunur?

Kıble Nasıl Bulunur

Kıble yönünü tespit için geçmişten günümüze en çok kullanılan yöntem elbette pusula olmuştur.  Peki kıble yönümüzü pusula ile nasıl buluruz? Evvela etrafınızdaki pusulayı etkileyen ağır metallerden uzak bir yerde ölçüm yapınız. Pusulanın içindeki hareketli iğnenin ucu N (Kuzey) yönünü gösterene kadar pusulayı çeviriniz. Pusula ibresinin gösterdiği N yönü kuzey tarafınız olacaktır. Buradan hareketle tersi yön güney, sağ taraf doğu, sol taraf ise batıyı gösterecektir. Kıble yönünü teşkil eden Suudi Arabistan’ın Mekke şehrini hedef alacağımızdan hareketle tahmini olarak kıble yönünüzü belirleyebilirsiniz.

Pusula ile Kıble Nasıl Bulunur

Peki pusula ile kıble yönünüzü net bir şekilde tespit edebilir miyiz? Bulunduğunuz konumun kıble açısını biliyorsanız elbette kıble yönünüzü net ve doğru bir şekilde tayin edebilirsiniz.  Belirtildiği üzere bulunduğunuz yerin kıble açısı size lazım olacaktır. Manyetik sapmanın dikkate alındığı pusula için kıble açınızı biliyorsanız hızlıca kıble yönünüzü de bulabilirsiniz. Bunun için şu adımları uygulayın. Öncelikle pusula ibresini N (kuzeye) sabitleyin. Sonrasında bulunduğunuz konumun pusula için kıble açısını N’den itibaren saat yönünde bulun. İlgili açının gösterdiği yön sizin kıble yönünüzdür.

Peki bulunduğunuz konumun veya yerleşim biriminin pusula için kıble açısını bilmiyor isek ne yapacağız? Google Maps alt yapısı ile pusula için kıble açısını bulduran uygulama veya sitelerden yardım alacağız. Bunun için geliştirilmiş en iyi çalışmalardan birisi olan Kıble Bulma sitesini kullanabilirsiniz. Kıble yönü bulma hususunda doğru ve hızlı çözümler sunan Kıble Bulmaçalışmasını sizlere önermekteyiz. Bu çalışmaya kiblebulma.com adresinden de ulaşılabileceğinizi belirtelim. Kıble yönünüz doğru, ibadetiniz makbul olsun.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam ve Cilt Güzelliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap