1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Ruh Sağlığında Antidepresanlar Etkili Midir?

Ruh Sağlığında Antidepresanlar Etkili Midir?

antidepresan

Ruh sağlığı için “Fiziksel olarak bir zararı yok.” “Şımarık insan işi.” söylemlerinin olduğunu birçok insan bilir. Lakin öyle değildir. Bipolar, borderline, şizofreni.

Ruh sağlığının bozulması hem bireyin kendisine hem de çevrelerindeki insanlara büyük zararlar vermektedir. Bireyin fark etmeden büründüğü ruh hali fiziksel ve psikolojik şiddet olarak dönüt yapmaktadır. Bireyin çevresindeki insanlar fark etmeden zarar görmektedir. Görmezden gelindiği takdir de son aşamaya kadar tedaviye başlanamamaktadır. Ancak insanların sabırları bittiğinde gerekli sağlık kuruluşuna müracaat etmektedirler. Farmakolojik olarak antidepresan ilaç grubunda olan ilaçlar çoğunlukla ruh sağlığı bozuk olan insanların tedavisinde kullanılmaktadır.

Antidepresanların Etkileri ve Süresi

Antidepresanların etki süresi dozuna göre değişiklik göstermektedir. Düşük dozda antidepresanların etkisi genellikle 2 hafta sonra başlamaktadır. Sakinleştirici etkisi haricinde bilinç bulanıklığını önlemekte ve normal insan psikolojisine yatkınlık göstermektedir. Ruh sağlığının önemi göz önünde bulundurulduğunda antidepresanlar; insanların şiddet eğilimlerini, aşırı uykusuz kalma veya aşırı uyuma durumunun önüne geçmektedir.

Antidepresanlar Hakkında Yanlış Bilinenler

Antidepresanların insanları uyuşturduğu ve gerçek hayattan soyutladığı bilgisi tamamen yanlış ve kulaktan dolma bilgilerdir. İnsanlarla iletişimde zorluk çeken ve hayatındaki basit eylemleri idame ettirmekte güçlük çeken insanların kullandığı ilaçlar tamamen tedavi içindir. Ruh sağlığı bozuk olan insanlarda antidepresan tedavisinin elbette ki yan etkileri vardır.

İlaç tedavisinin yol açtığı yan etkiler meditasyon, terapiler veya destekleyici ilaçlarla en alt seviyeye indirilmektedir. Normal yaşamlarını sürdüremeyen hastalar için bu yan etkileri minimum seviyede tutmak yararlı olacaktır. Antidepresanların yan etkileri sadece olumsuz değildir. Aşırı mutlu ve neşeli olabilirler veya normal insan psikolojisinden daha sakin olabilirler. Bu durumlar itina ile gözlenmeli ve yan etkiler görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Antidepresanlar Etkili Midir?

Antidepresanlar düzenli kullanımda etki eden pskiyatrik tedavi de kullanılan ilaçlardır. Bazı kişiler kendilerini kötü hissettiklerinde kullanıp düzeleceğini düşünebilirler. Maalesef bu bilgi yanlıştır. Antidepresanlar ağrı kesiciler gibi bir iki kullanımda etki etmez. Süreli bir tedavi gereklidir. En az 6 aylık bir tedavi gereklidir. Ruh sağlığı bozuk insanların tedavisi için dünyanın her yerinde kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 5 Adımda Tırnakları Güne Hazırlamak başlıklı makalemizde tırnak bakımı, tırnak bakımı nasıl yapılır ve tırnak bakımı yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap