İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Şapkalı A Nasıl Yapılır?

Şapkalı A Nasıl Yapılır?

Türkçemizde 8 tane sessiz harf vardır ve bunların bazılarını şapkalı olarak kullanırız. En sık kullanılan Şapkalı a – â – (Â) nasıl yapılır, gelin birlikte inceleyelim.

Klavyede Şapkalı A Yapmak

Windows işletim sistemini kullananlar Word veya diğer belgelerde şapkalı a yapmaya ihtiyaç duyabilirler. Özellikle; ödev, tez, makale, kurumsal yazılarda kurallara uygun yazım önem arz etmektedir. A, e, o, u, ı gibi sessiz harflerin şapkalılarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Şapkalı a yapmak için yön tuşlarının solunda yer alan shift tuşuna basılı tutun, ardından 3’e de basılı tutun, A harfine bastıktan sonra bırakın (Shift + 3 + A). Küçük olanını yapmak için aynı işlemleri Caps Lock tuşu aktif iken yapmalısınız.

Mac kullananlar eğer şapkalı a yapmak istiyorsa Alt + h + A tuşlarına basılı tutmaları gerekiyor. En kolay yoldan ise; a harfine basılı tutup ardından 1 tuşuna basarak â yapmak mümkün.

Linux kullananların ise AltGr ile A harfine basmaları yeterlidir. Yukarıda verdiğimiz yöntemle; e, o, ı, u harflerinin şapkalılarını yapabilirsiniz.

Şapkalı a Nasıl Yapılır

Şapkalı A Yapmanın Diğer Yöntemleri

Yukarıda verdiğimiz yöntem en basitidir ama herkesin alışık olduğu bir sistem vardır. Sessiz harflere basmadan, sadece kodlarla da şapkalı A yapılabilir.

Klavyenin sol alt köşesinde yer ala Alt tuşuna basılı tutun ve 0226 rakamlarına sırasıyla tuşlayın. Bu sayede küçük â yapabilirsiniz. Aynı şekilde Alt + 0194 kombinasyonu ile de büyük  yazabilirsiniz.

 

Alt + 136 = ê

Alt + 0202= Ê

Alt + 140 = î

Alt + 0206 = Î

Alt + 147 = ô

Alt + 0212 = Ô

Alt + 150 = û

Alt + 0219 = Û

Diğerlerini de yukarıdaki kodlar ile oluşturabilirsiniz.

Şapkalı Â ile Normali Arasındaki Fark

Klavyede şapkalı a yapımını farklı yollarla sizlere anlattık. Bazılarınız aradaki farkı merak ediyor ama vereceğimiz birkaç basit örnekle ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

İlk olarak adet kelimesini ele alalım. Eğer bunu düz şekilde kullanırsanız tane anlamına gelir. 1 adet alma, 2 adet armut… Ama Âdem derseniz insandan bahsetmiş olursunuz.

Bir diğer örnek; hala, akrabamız anlamında kullanılan halidir. Hâlâ ise devam eden anlamında kullanılır. Türkçemizin zenginliği ile bu çeşitlendirilebilir.

Şapkalı ı ile i arasındaki fark ise; kişi kelimesi, okuduğunuzda kısa bir şekilde bitti. Dinî kelimesini telaffuz ettiğinizde uzadığını fark etmişsinizdir.

Aynı şekilde o harfini ele alalım. Kola dediğimizde yine kelimeyi uzatmadan kestik. Erôl, Birôl gibi isimleri okuduğunuzda uzatmanız gerekiyor ve bu yüzden şapkalı kullanıyoruz.

Û için verilecek en güzel örnek ise mahkûm ve sükûnet’tir.

Klavyede şapkalı a nasıl yapılır bilmiyorsanız yukarıdaki makalemiz ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer yine de yapamıyorsanız, yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Metrekare m² İşareti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap