İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Saptama Bildiren Cümleler

Saptama Bildiren Cümleler

saptama-bildiren-cumleler

Üniversite sınavının yaklaşması ile beraber öğrenciler, çalıştıkları konuların üzerine bir hayli gitmektedir. Türkçe dersinin konuları her ne kadar kolay gibi görünse de aslında terimleri ve kavramları iyi öğrenmek gereklidir. Uzun paragraf soruları, öğrencileri en çok yoran alanlardan biri olmaktadır. Bu konulardan biri olan ve birçok kişi tarafından yanlış bilinen saptama, aslında mantığı anlaşıldığında kesin doğru yapılabilecek konulardan biridir. Saptama bildiren cümleler ana başlığı altında ilk olarak saptama bildiren cümleler nedir, saptama nedir bunları öğrenmek gereklidir. Saptama, sanılanın aksine “doğru sonuca erişme” gibi adlandırılabilir. Saptama bildiren cümleler örnekleri ile saptamayı daha iyi anlayabilirsiniz.

Saptama Nedir?

Saptama bildiren cümlelere geçmeden önce saptama nedir ilk olarak bunu öğrenmek gereklidir. Saptama, bir durum hakkında tespitte bulunmaya verilen isimdir. Diğer bir tanım ile bakıldığında bilinen, duyulan, görülen bir durumun dile getirilmesine de denmektedir. Saptama, genel olarak anlayabileceğiniz gibi bir konu hakkında karar verme, sonuca ulaşma için kullanılmaktadır. Basit bir saptama bildiren cümle örneği vermek gerekir ise:

  • “Çevre kirliliği, günden güne tehlikeli bir şekilde artıyor.”: Bu cümleyi okuduğunuzda, çıkaracağınız sonuç ne olur? İlk olarak bunu düşünmek gerekiyor. Cümlede, çevre kirliliğinin çok fazla arttığından bahsetmektedir. Cümle içerisinde “tehlikeli” sıfatını kullandığı için bu çevre kirliliğinin çok ciddi boyutlara ulaştığı anlaşılmaktadır. İşte tam da bu cümle saptamaya verilebilecek en büyük örnektir.

Saptama Bildiren Cümleler Örnekleri

Saptamanın ne demek olduğunu yukarıda anlattık. Kısaca üzerinden geçecek olur isek saptama; herhangi bir durum hakkında tespitte bulunmaya verilen isimdir. Saptama konusu özellikle ortaokul zamanlarından başlayarak üniversiteye kadar uzanmaktadır. Saptama bildiren cümleler, en çok üniversite sınavlarında karşımıza çıkmaktadır. Mantığı net olarak anlaşıldığında, kesinlikle doğru sonuçlanabilecek ve artı puan getirecek konular arasındadır. Saptama bildiren cümleler örnekleri aşağıdaki gibidir.

  • “Sınav yaklaşınca öğrencilerdeki kaygı düzeyi arttı.”: Bu cümlede genel olarak ne anlatılmak isteniyor, önce ona bakmak lazım. Kaygı kelimesi burada en büyük dikkati çekmektedir. Kaygı, kötü sonuç doğabileceğini düşünmektir. Peki, öğrenciler ne için kaygı duyuyor? Sınavlar yaklaştığı için. Daha da açmak ve özetlemek gerekir ise öğrenciler, sınavdan başarısız sayılacağından korkmaktadır. Buradaki saptama tam olarak budur.

Diğer bir örnek ise günümüzde yaygınlaşan koronavirüsten gelsin.

  • “Türkiye’de koronavirüs vakaları gittikçe artmaktadır.”: Saptama bildiren cümleler hakkında birçok örnek verdik. Günümüzde bizleri oldukça zorlayan ve ciddi bir sorun olan koronavirüs, gittikçe artmaktadır. Bu cümlede ise tam da bu söylenmektedir. Yer olarak Türkiye, vaka olarak bu hastalığa yakalanan kişilerden bahsedilmektedir. Sonuç olarak Türkiye’de koronavirüse yakalanan kişilerin arttığı saptanmıştır.
  • “Plastik çöpleri, geri dönüşüm kutularına atarak tekrar kullanılabilir hale getirebiliriz.”: Bu cümle ise saptama bildiren cümlelere verilebilecek en basit örnektir. Plastik atıkların normal çöp kutularına değil de geri dönüşüm kutularına atılarak, tekrar eskisi gibi kullanılabileceği söylenmektedir. Hatta bu sayede ekonomiye katkı sağlanabileceği de vurgulanmaktadır.

Kaynak : https://merakliyiz.com/saptama-nedir-saptama-bildiren-cumleler.html

Bir önceki yazımız olan Tibet Mastifi Özellikleri ve Fiyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap