İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Simyacı Özeti Kısa – Paulho Coelho

Simyacı Özeti Kısa – Paulho Coelho

Simyacı Özeti

Benim açımdan, Simyacı kitabının özeti diğer birçok kitabın özetinden daha önem taşımakta çünkü benim en sevdiğim kitap olur kendisi.. Uzun yıllar önce şarkı sözleri yazmakta olan Paulho Coelho, öyle bir roman kaleme aldı ki onlarca ülkede farklı dillere çevrilerek milyonlarca adet sattı. Biz de bu değerli Simyacı kitabının özetini, karakterlerini ve olay örgüsünü sizler için derledim.

Simyacı Romanının Karakterleri

Simyacının özetine geçmeden önce, roman içerisindeki 4 karakter hakkında bilgi sahibi olmanız romanı daha iyi anlamanız açısından faydalı olacaktır.

Santiago; ana karakterimizin babası kendisi gibi Kilise’de dini bir kişilik olarak hayatını sürdürmesini isterken o aksine farklı yerler görerek daha çok şey öğrenebileceğini düşündüğünden kalbinin götürdüğü yere doğru yol çıkan, gezmeyi seven bir karakterdir.

Bilge Kral Melchizedek; manevi yönden Santiago’yu destekler ve rüyasında gördüğü yere gitmesi için ona destek veren, yol gösteren bir bilge kişiliktir.

İngiliz; çok bilgili, bilgiyi paylaşmayı seven ve Santiago’nun en iyi yol arkadaşıdır.

Fatima; Santiago’nun yolculuğu sırasında karşılaşıp âşık olduğu karakterdir.

Simyacı: 2 asırdır simya ile uğraşan, kurşunu altına çevirebilen kişidir.

Billuriye Tüccarı: Santiago’nun parayı kaptırdıktan sonra yanında çalıştığı kişidir.

Keşiş: Yolculuk sırasında manastırda karşılaşılan karakter.

Simyacı Özeti

Simyacı Kitabı Özeti

Simyacı kitabının özeti bizi öyle etkiledi ki çok uzun bir yazı hazırlayabilirdik ama Simyacının kısa özeti daha çok tercih edildiği için bu şekilde hazırlamaya karar verdik. Santiago adındaki bir Endülüs Çobanı, Kilise kalıntılarından büyüyen görkemli bir çınarın altına uykuya dalar ve sürekli olarak benzer bir rüya görmeye başlar.

Rüyasında; bir çocuk vardır, Mısır Piramitlerinde saklı olan bir hazineden bahseder ve ona gidip aramasını söyler. Santiago, rüyanın ne anlama geldiğini öğrenmek için Çingene bir kadın ile buluşur ve rüyanın manasını sorar. Kadın şaşkın bir şekilde rüyada bahsi geçen yere gitmesini söyler. Santiago Salem Kralı olduğu düşünülen Melchizedek ile görüşür. İlginç bir şekilde Çingene kadının söylediklerini destekler ve Mısır Piramitlerine yolculuk etmenin efsanesinden bahseder.

Santiago, temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar gelire sahiptir, herhangi bir birikimi yoktur. Melchizedek ise çobana elindeki koyunları satmasını söyler ve onu ikna etmeyi başarır. Hayvanlarını sattıktan sonra eline parasını alan Santiago, Tanca’ya doğru yola çıkmaya başlar ama bir hırsız bütün birikimini çalar. Tabii, yolundan dönmeye niyeti olmayan çoban iş için bir tüccar ile görüşür. Muhafazakâr ama kibar olan bu tüccar kendisine yardım eder ve kısa sürede Santiago zengin olur.

Santiago Mısır Yolunda

1 sene gibi bir sürede kazandıklarını nakde çeviren Santiago, efsanenin peşine düşmeye kararlıdır ve Sahra Çölü’nden Mısır’a doğru giden bir kervana dâhil olur. Santiago bir İngiliz ile karşılaşır. İngiliz 200 senelik bir simyacıyı bulmaya çalışmaktadır ama kimsenin o kişi hakkında bilgisi yoktur.

Simyanın nihai yaratılışı, filozoflar taşı olarak da bilinen katı maddenin altına dönüşebildiği, hatta her türlü hastalığı tedavi ettiğinden adına da yaşam iksiri denildiği rivayet edilen bir formülün Emerald isimli tablette yazılı olduğu düşünülüyor.

Tabii, yolculuk sanıldığı kadar kolay olmamıştır. Aşiret savaşları nedeni ile uzun süre yerinden kıpırdayamayan kervan, Al Fayoum’da uzun müddet kalmak zorundadır.

Santiago Âşık Olur

Bu çetrefilli yolculuk sırasında Santiago Fatima isimli bir kadına gönlünü kaptırır. Çölde gezinti yapmakta olan ana karakterimiz, tarihsel olarak aralarında sorun olmayan, tarafsızlık bulunan bir vahada saldırıya tanık oluyor. Kabile şeflerini konu hakkında uyardıktan sonra Al Fayoum kendini başarılı bir şekilde savunup saldırıyı bertaraf etmeyi başarıyor.

Santiago sonunda Simyacıyı bulmuştur, ne amaçla buralara geldiğini anlatır ve çölde dolaşmaya başlarlar. Kalbinin sesini dinlemenin ve efsanenin peşinden gitmesinin ne kadar önemli olduğunu anlatır.

Santiago ve Simyacı Arap Askerlerinin Eline Düşer

 Simyacı, Santiago’ya Dünya ruhu ile ilgili bütün bilgeliğini paylaşır. Bu sırada Arap askerleri ikisini ele geçirir ve gidecekleri yere sadece birkaç gün kalmıştır.

İlk günlerdeki gibi Santiago yine parasından olacaktır, tabii bu sefer canını kurtarmak zorundadır. Arap askerlerine bütün malını mülkünü teslim eder, Simyacı bir de hikâye uydurur. Paradan ziyade aslında bu hikâye sayesinde hayatları kurtulacaktır.

Simyacı, Santiago’nun 3 gün gibi bir sürede rüzgâra dönüşebilecek, kudretli bir simyacı olduğunu dile getirir. Tabii, Santiago endişeye kapılır çünkü böyle bir şeyi yapması mümkün değildir.

  1. gün sonunda rüzgâr ve güneş ile iletişim kurar ve kum fırtınası yaratmalarını yardımcı olmak için onları kandırır. Fırtınanın bir tepesinden kaybolur ve diğer tepesinden çıkar. Arap askerleri durumdan etkilenir ve ikisini de serbest bırakır.

Simyacı ve Santiago piramitlerden sonra bir manastıra doğru hareket ederler. Simyacı oradaki felsefe taşını kullanarak kurşunu nasıl altına dönüştürdüğünü Santiago’ya gösterir.

Santiago kazıya başlar ama bazı adamlarla karşılaşır. Parasını alırlar ama yaşamasına izin verirler. İçlerinden bir kişi ise İspanya’daki bir Kilise ile ilgili rüyasından bahseder. Bahsettiği yer Santiago’nun rüyasının gördüğü Kilisenin bizzat kendisidir. Santiago’nun aradığı hazine her zaman uyuduğu yerdedir ve onu almak için İspanya’ya geri döner. Tabii, âşık olduğu Fatima ile tekrar buluşmak için Al Fayoum’u gitme planları yapar.

Simyacı Kitabı Ana Fikri 

Simyacının özetini okuyan herkes bir ana fikir çıkarıyor ama bu yorumlamalar kişiden kişiye göre değişiyor. Mutluluğu, yaşadığınız yerin çok uzağında ararken yanı başınızda olduğunu fark edemiyorsunuz. Kalbinizin sesini dinlemek bazı olumsuz şartları beraberinde getirse de nihayetinde mutlulukla sonuçlanabiliyor. Bazen ne kadar çabalasak da kaderimizden kaçamayacağımızı anlıyoruz. Yolda karşılaştırdıklarımız bizlere maddi anlamda olmasa da manevi yönden büyük katkılar sağlayabiliyor.

Siz de yüreğinizin götürdüğü yere gidin ve hak ettiğiniz o hazineye ulaşın.

Simyacı kitabı 184 sayfadan oluşan çok ünlü bir romandır. Simyacı özeti, kahramanları, ana fikri yazımız kitabın tamamını okumadan önce sizlere rehber olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kiralık Konak Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap