1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Sineklerin Tanrısı Özeti – William Golding

Sineklerin Tanrısı Özeti – William Golding

Sineklerin Tanrısı Özeti

Sineklerin Tanrısı özeti kitap özetleri arasında en çok takip edilen yazılardan birisidir. Ödüllü İngiliz Yazar William Golding Tarafından 66 sene önce kaleme alınmış alegorik bir romandır. Yazımızda; Sineklerin Tanrısı kitabının özeti, romanın kahramanları, romanın ana fikri ve yazar hakkındaki bilgiler derlenmiştir.


William Golding Hakkında
 

William Golding, 82 senelik yaşamına eğitmenlik, askerlik, müdürlük ve yazarlık sığdırmıştır. 43 yaşına geldiğinde ilk romanı Sineklerin Tanrısı kitabını kaleme aldı. 50 yaşına geldiğinde eğitmenliği bırakarak kendisini tamam yazmaya başladı. Hayatı boyunca edebiyat dünyasına 12 roman kazandırdı. İlk kitabından 9 sene sonra roman beyaz perdeye aktarıldı. İngiliz yazar 27 sene önce yaşama veda etti.

 

Sineklerin Tanrısı Romanın Konusu 

Dünya’yı yok edebilecek bir atom savaşının yaşandığı zamanlarda, kimsenin olmadığı bir adada yaşamak zorunda kalan küçük çocuklar medeniyetten tamamen kopmuşlardır. İlk insanlarda olduğu gibi tamamen avlanma ve vahşilik içgüdüsü ile hareket ederler ve Sineklerin Tanrısı kitabının özeti kısaca bundan ibarettir ve Mercan Adası isimli kitaba karşıt bir konu olarak ele alınmıştır.

 

Sineklerin Tanrısı Kitabının Kahramanları

 Sineklerin Tanrısı içerisinde birçok karakter var ama hikâye 4 ana karakter üzerinde yoğunlaşıyor, diğerlerinin özellikleri belli olmadığından onlara değinemeyeceğiz. Sineklerin Tanrısı özetini okumadan önce kahramanları hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Ralph: Özgüveni olan, lider ruhlu bir karakterdir. Zaten adaya düştükleri sırada öyle sakin davranır ki herkesin takdirini toplar.

Simon: İleri görüşlülüğü sayesinde birçok olay önceden fark ederek guruptaki arkadaşlarını uyaran, kurtaran bir kahramandır.

Domuzcuk: Bir şeyleri yorumlarken derinlemesine düşünür, mantığı ile hareket eder, aslında lider vasfı vardır ama korkuları buna engeldir.

Jack: İnsanların çoğu standart bir düşünceye sahiptir ama Jack öyle değil. Çok farklı değerlendirmeler yapabiliyor, aslında liderliği hak ediyor ama o savaşçı bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor.

Sineklerin Tanrısı Özeti

Sineklerin Tanrısı Kitabı Özeti

 Hiçbir topluluğun yaşamadığı bir adada mahsur kalan bir gurup genç toplanır. Farklı bölgelerden de guruplar gelmeye başlayınca hayatta kalmak için uzlaşmak zorundadırlar ve bir lidere ihtiyaçları vardır. Lider olmak için soğukkanlılık şarttır ve bu da tam Ralph’in özelliğidir. Domuzcuk adlı bir çocuk bulduğu nesne ile herkesi etkiler ama bunu Ralph ele geçirince dikkatler tekrar ona yönelir. Sahil taraflarına doğru ilerleyen Katolik gençlere buradaki guruba dâhil olurlar. Küçük guruplar büyümeye başladıkça liderlik de büyük problem haline gelmeye başlar. Herkes gurup kendi içerisinde lider belirler.

Yeme-içme, yatma-kalkma gibi konularda farklı guruplara görev olarak verilir. Ateşi sürekli kontrol etmesi gereken Jack’in unuttuğu sırada oradan bir gemi geçer ve gemi onları fark edemez. Bu olay ipleri iyice koparmaya başlar. Simon bir gün canavar olarak adlandıran bir şeye rastlar sahile ilerlemek zorunda kalır. Diğer guruptakiler de onu canavar zanneder ve öldürürler, Simon olduğu iş işten geçtikten sonra anlarlar.

Bu ölümden sonra Ralph ve Domuzcuk arasındaki tartışma çıkar ama bir araya gelmek için Jack ve gurubunun yanına giderler. Roger isimli bir çocuk yuvarladığı taş ile Domuzcuk’un ölümüne neden olur, Ralph ise son anda hayatını kurtarır. Jack ise Ralp’i aramaktadır ve amacı onu yok etmektir. Tam da bu sırada bir gemi onları fark eder ve kurtulurlar.

Sineklerin Tanrısı Ana Fikri 

Sineklerin Tanrısı kitabının kısaca özetinden de anladığımız gibi, liderlik vasfını elde bulundurmak için karşımızdakinin kim olduğunu bir an bile umursamıyoruz. Arkadaşımız olmuş, bir düşman kazanmış hiçbir anlamı yok. Hepimizin içinde çok iyi bir yan olabildiği gibi vahşi bir yaratık da yatmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Simyacı Özeti Kısa – Paulho Coelho başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap