İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özeti
  3. Sol Ayağım Özeti

Sol Ayağım Özeti

Sol Ayağım, gelmiş geçmiş en iyi kitap olmaya aday. Dolayısıyla sitemizdeki kitap özeti olarakta en iyilerinden birisi olmaya aday diyebiliriz.. Hayatta şanssız ve umutsuz olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Kitabın özetini okuduktan sonra yaşadıklarınızın aslında çok da ağır olmadığını anlayacaksanız.

Chiristy Brown Hakkında

Sol Ayağım kitabının yazarı Chiristy Brown’ın gerçek hayat hikayesini okuyunca çok şaşıracaksanız. Zihinsel engeli olan İrlandalı bu adamın yaşamı bizleri derinden etkiledi. Aslında engelli olan o mu, yoksa biz miyiz? Hayattan hiçbir zaman kopmayan, annesinin desteği ile sadece sol ayağı ile yaptıklarını kısa bir özetle sizlere aktaracağız.

Sol Ayağım Kitap Özeti

Bu kitap bizlere sadece bir biyografi sunmuyor, motive ederek daha başarılı bir yaşama adım atmamıza yardımcı oluyor. Bir amacınız var ve başarmak istiyorsanız, hangi şartlarda olursanız olun o hedefe doğru vazgeçmeden ilerlemelisiniz.

Sol ayağım 16 farklı kısa özetten oluşuyor. Bunları okuduktan sonra kitabı satın almak için can atacaksınız.

Chiristy Brown, daha dünyaya gözlerini açtığında beyin felciydi. Birçok uzman hekim, onun yaşamasının imkânsız olduğunu düşünüyordu. Bir anne insanın hayatını ne kadar değiştirebilirse Chiristy Brown’un annesi de onu yaptı. Oğlunun çok farklı yönlerini gördü, kimseye kulak asmadan onun için var gücüyle çalıştı.

Chiristy Brown felçli olsa da olanı biteni anlayacak kadar bilinçliydi. Öncelikle usta bir gözlemci gibi etrafı izledi. Kardeşi derslerini yapmak için tahtaya yazılar yazıyordu. Brown da sol ayağı ile bir şeyler yapmaya çabaladı. Annesi bunu görünce umutları daha arttı ve ona okuma-yazma öğretmeye karar verdi.

Chiristy Brown Alfabeyi Öğrenir

Özetin diğer bölümünde ise alfabeyi baştan sona öğrenmesi ele alınıyor. Annesi hiç yılmadan ona öğretiyor. Bu zorlu sınavı başarı ile geçen Brown için aslında her şey yeni başlamıştır. Sıra kelimelere geldiğinde onun meleği olan Anne kelimesini öğrenir.

Bütün yaşamı sol ayağına bağlı olan Brown’u mutlu eden ve yaşama bağlayan diğer şey de oyuncak bebek arabasıdır. Bu araçla sayesinde bir yerleri gezebiliyor, güzel vakit geçirebiliyordu. Bir gün bu arabası zarar görünce evin içine hapsolur.

Annesi oğlunu aynanın karşısına getirir ve görüntüsünden pek hoşnut olmaz. Ona daha iyi bir araba alsalar da sokağa çıkmaya hevesi kalmamıştır. Ama onu tekrar yaşama bağlayacak bir gelişme yaşanır.

Yılbaşı günü herkese hediyeler gelir ama Brown kendi hediyesinden çok kardeşine verilen boyalarla ilgilenmektedir. Kimsenin olmadığı bir zaman boyaları alır ve yaşamı değişir. Annesi bu konuda da desteğini ihmal etmez.

Kendini resme adadıktan sonra bir de aşık olur. Resmini çizeceğim diyerek bir notla sevdiği kızı evine çağırır. Bir süre güzel zaman geçirseler de Jenny ondan kopmaya başlar ve bu Brown için yıkıcı bir etki yaratır.

Chiristy Brown Tedavi Oluyor

Kitabımızın diğer bölümündeki özetinde ise Chiristy Brown’un tedavi süreci yer alıyor. Aşk acısından sonra resme olan alakası da bir süre azalır. Tedavi olmak için onu hayata bağlayan sol ayağından vazgeçmesi gerekmektedir ve bunu kabul eder.

Tedavi başlar ama alan o kadar dardır ki işler zorlaşmaya başlar. Kurtarıcı anne yine iş başındadır, biriktirdikleri ile ona bahçede geniş bir alan ayarlar. Tedavi süreci devam ederken Brown’un aklına başka bir fikir gelir. Yaşadıklarını kitaba dökmeye kararlıdır ve Doktordan yardım talep eder.

Doktorunun da desteği ile ilk kitabını kaleme almaya başlar. Olaylar öyle bir noktaya gelir ki yardım gecesinde bir sürü insanın karşısında bu biyografinin ilk 2 bölümü okunur ve herkes hayran kalır. Yaşamaz denilen o adam artık çok iyi bir yazardır.

Kitabın kısa özeti bile eminim sizleri çok etkilemiştir. Eğer hayatınızda anneniz varsa süper kahramanlara ihtiyaç duymazsınız. Bir annenin neleri değiştirebileceğini, azimli bir kişinin neler yapabileceğinin en güzel örneği Sol Ayağım biyografi kitabını mutlaka okuyun.

Sol Ayağım Romanının Özeti

Bu yazımızda ele almış olduğumuz Sol Ayağım kitabının sitemizde ki en sevdiğim kitap özetlerinden birisi olduğunu söyleyebilirim. Eğer bir kitap arıyorsanız ve öneriye de açıksanız, mutlaka bu kitabı tercih etmelisiniz 🙂

Bir önceki yazımız olan Hercai Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap