İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. Sosyal Medya Yönetiminin 4 Temel Fonksiyonu

Sosyal Medya Yönetiminin 4 Temel Fonksiyonu

5ccc01d10f2544130c97ed88

Planlama, geleceği zaman dilimlerine bölmek, sonra yapılacak işlere önem ve öncelik sırası vermek ve bunları uygun biçimde bu zaman dilimleri içerisinde akıllıca dağıtıp yerleştirmektir.

Sosyal medyada başarısızlıkların ana nedeni, düşünmeden, alelacele yapılan işler olduğundan ön araştırmalar yaparak, düşünerek karar verilen bir çalışma yapmak gereklidir. Sosyal medya ajansı içerisinde çalışan profesyonel bir sosyal medya danışmanı her gününü planlamalı, ajandasına yıl içerisindeki önemli günleri mutlaka kaydetmelidir.

Bazı önemli günler bir yere kaydedilmezse akılda kalmaz ve paylaşımların zamanında yapılmaması danışmanı güç durumlara düşürebilir. Danışman, bir sonraki haftanın ajandasını ya da takvimini önceden gözden geçirmeli ve yapması gerekenler hakkında ön bilgi sahibi olmalıdır. İşleri, önemli ve acele olanları daha aktif saatlere, normal rutin işler ve daha sonra yapılabilecek işleri rutin saatlere planlamalıdır.

1-Sosyal Medya Planlama

Paylaşımların hedeflenen amaca doğru gerçekleştirilmesi için yapılması gereken çalışmalar sistemidir. Koordine etme, yapılan planların uygulanmasını hangi sosyal mecrada nasıl ve hangi saatte paylaşılacağını koordine eden bir araçtır. Bazen paylaşımlar her bir sosyal medya sitesi üzerinden tek tek yapılsa da bazen toplu yönetim araçları sayesinde de yapılabilmektedir.

Bir sosyal medya uzmanı açısından koordine etme;

 1. Yapılan her paylaşımın amacı verimli çalışmaya yönelik olmalıdır.
  2. Kapasite, yetenek ve planlananın üzerinde aşırı yoğun ve ağır bir çalışmaya girilmemelidir.
  3. Yapılan paylaşımların gerekçeleri bilinmelidir, içeriği bilinmeden yapılan işten verim alınamaz, sonuca ulaşılamaz.
  4. Bir kurumda çalışan sosyal medya uzmanının kime veya kimlere bağlı olunduğu belirlenmeli, bu kişiler dışındakilerin olaya müdahale etmeleri önlenmelidir.
  5. Düzenli çalışmasını sağlayacak her türlü materyal tam ve yeterli olmalıdır. “]

 

2-Koordine Etme

Müşterileri ikna etme, eğitme, güdüleme gibi araçlarla yöneltme ve reklam mantığına uygun yapılmalıdır. Müşterilerin tepkileri, davranışları, markayı amaçlarına ulaştıran birer araçtır. Bu yüzden sosyal medya uzmanının, müşteriyi iyi tanıması, onun ihtiyaçlarına kulak vermesi, şikayetlerini hızlıca çözebilmesi, gerektiğinde onların fikirlerine danışması, marka imajının internetteki temsili için oldukça önemlidir. Ve paylaşımlardan sonra olası geri dönüşler için işletmede bir plan yapılmalı ve görev dağılımı yapılmalıdır.

3- Sosyal Medyada Organizasyon

Sosyal medya ile amaçlanan hedeflere varılıp varılmadığı, çabaların ne kadar sonuç verdiği, neler yapılması gerektiği gibi sorular kontrol mekanizması ile cevaplandırılabilir. Bir işe başlandıktan sonra sonuca ulaşıncaya kadar, belirli aralıklarla durum kontrolü yapılmalı ve aksayan durumlarda neler yapılması gerektiği araştırılmalıdır.

Kontrolle sağlanabilecek faydalar:

– Sosyal medyada hızlı olmak çok önemlidir. Yanlış yapılan bir işin, henüz vakit varken düzeltilmesini sağlar
– Düzenli kontroller hataların tekrarlanmasını önler
– Marka imajının korunmasını sağlar.
– İşin yapılması sırasında neler yapılmalı veya yapılmamalı araştırmasını kolaylaştırır
– Tasarruf sağlar, zaman, para ve emek savurganlığı önlenebilir.

 

Sosyal Medya Uzmanı Günlük Rutininde Neleri Kontrol Eder?

– Ajandada önemli günlerin kontrolü
– Yapılacak paylaşımların listesinin kontrolü
– Planların istediği şekilde işleyip işlemediğinin kontrolü
– Markanın sunduğu hizmetlerin tamamının paylaşılıp paylaşılmadığını kontrol etmek
– Sosyal paylaşım sitelerinin kurallarına uygun paylaşımlarda bulunmak
– Geçmişteki paylaşımlara gelen yorumların kontrol edilmesi

4-Kontrol & Raporlama
Görüldüğü gibi sosyal medya yönetimi kontrol fonksiyonu dinamik bir sistem olarak kişinin veya markanın planlanan amaçlarını gerçekleştirip gerçekleştiremediği hakkında, bir geri besleme fonksiyonu görevini yürütür. Böylece planlama, koordine etme, organizasyon ve kontrol birlikte yapıldığında markanın sosyal medya başarısına katkısı oldukça büyüktür.

Bir önceki yazımız olan Son Trend Ceket Modelleri Wessi'de başlıklı makalemizde wessi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap