İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer
 3. TDK SÖZLÜK ARA – TDK SÖZLÜK BİLGİ SİTESİ

TDK SÖZLÜK ARA – TDK SÖZLÜK BİLGİ SİTESİ

tdk

TDK SÖZLÜK ARA – TDK SÖZLÜK BİLGİ SİTESİ

Çağımız artık bilgi çağı olmuştur. Bu sebepten dolayı günlük hayatımızda kullandığımız yüzlerce hatta binlerce kelimeyi birçok insan yanlış veya anlamını bilmeden kullanmaktadır. Bu hata insanoğlunun en büyük hatalarından biridir. Kullandığınız kelimenin doğru ve anlamını bilerek kullanmanız sizi olumlu bir şekilde değiştirecektir.

Türkçe Sözlük

Türkiye’de hazırlanan sözlükler Türk Dil Kurumu’na göre hazırlanmaktadır. TDK 1932 yılında kurulmuş olup, Türkçenin doğru ve etkili kullanımı için kar amacı gütmeyen kuruluştur. 1945 yılında TDK Sözlük yayımının ilk baskısı yapılmıştır. Bu yıldan itibaren sürekli olarak yapılan araştırmalar sayesinde güncellenen TDK Sözlük, günümüzde 11. Baskısı kullanılmaktadır.

Dünyanın en zengin ve eski dilleri arasında yer alan Türkçeye, yabancı kökenli binlerce kelime girmiştir. Bu İngilizce kökenli kelimeler, İtalyanca kökenli kelimeler, Arapça kökenli kelimeler, Fransızca kökenli kelimeler, Rumca kökenli kelimeler, Rusça kökenli kelimeler ve Farsça Kökenli kelimelere Nedir Ara sayesinde öğrenebilirsiniz.

Kullanıcıya çözüm odaklı yayın yapan Nedir Ara, 4 ve 13 arası harfli kelimeleri filtreleme sayesinde aradığınıza daha rahat ulaşmanız mümkün. 2019 yılında yayına başlayan TDK Sözlük Bilgi Sitesi, verdiği kaliteli hizmet sonucunda sektörünün önde gelen isimlerinden olmayı başarmıştır. Türk Dil Kurumundan alınan en güncel ve doğru bilgiler ile yayın hayatını sürdüren Nedir Ara’nın verdiği diğer hizmetlerden bazıları şu şekildedir;

 • Sağlık Terimleri
 • Atasözleri ve Deyimleri
 • Türkçedeki Kısaltmalar Listesi
 • Türkçedeki Zıt Anlamlı Kelimeler
 • Türkçedeki Zarflar
 • Birleşik kelimeler
 • Bilişim Terimleri
 • Kimya Terimleri
 • Türkçedeki Sıfatlar

Aramak istediğiniz “kelime, deyim, terim, atasözü…” nü ücretsiz bir şekilde aratarak ulaşmak istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kişi Adları Sözlüğü

TDK Sözlükte toplamda 10843 isim bulunmaktadır. Bunların hepsi has Türkçe değildir. Arapçadan çok fazla isim geçmiştir. Bunlardan bazıları; Ahmet, Muhammet, Ayşe, Meryem… TDK Sözlükte 7230 erkek ismi ve 3613 kız ismi bulunmaktadır. Merak ettiğiniz bütün isimlerin anlamlarını Türkçe Sözlükte aratarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra toplum içerisinde yanlış kullanılan atasözü ve deyimlerin anlamlarına ulaşmanız mümkün.

Kaynak : https://nedirara.com/

 

Bir önceki yazımız olan Kuyucaklı Yusuf Kitabı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap