1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. TEOG Sonrası Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

TEOG Sonrası Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

teogtercih

1.Öncelikle veliler duruma psikolojik olarak yaklaşmalı, çocuklarıyla iletişim kurmalı, yapıcı değerlendirmelerle onu sevindirmeli, yüzünü güldürmeli ve ASLA BAŞKALARIYLA KIYASLAMAMALI!

2.Tercih en son 25 Temmuz tarihine kadar yapılabiliyor. Ve sonuçlar 8 Ağustos tarihinde açıklanacak. Sonuçları bu web sitelerinden öğrenebilirsiniz:

http://e-okul.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr

3.Puana önem vermeyin. Yüzdelik dilimlerinize önem verin. Örnek veriyorum 5,5 yüzdelik dilim, 3,5 yüzdelik dilimden daha kötü bir sonuçtur. Rakamsal olarak kafanızda bir soru işareti bırakmayın. Yüzdelik dilimlerinize göre tercih yapmaya çalışın.

4.Şu liseyi başa yazayım belki yedekten alırlar düşüncesi yerine yerleşebileceğiniz bir liseyi yazmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

5.Özellikle başka illere eğitim görmeye giden öğrenciler veya pansiyonda kalacak öğrenciler daha önceden gidip oradaki pansiyonları ziyaret etmeli ve hizmeti kontrol etmelidir. Daha sonra sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bunu yapmak zorundasınız. Neyle karşılaşacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

6.Tercih yaparken mutlaka rehber öğretmenlere başvurarak destek alın. Rehber öğretmenler size en doğru tercihi yapacaktır.

7.Son ve çok önemli uyarı! Asla arkadaşlarım bu lisede bende oraya gideyim mantığına kapılmayın. En iyi eğitimi göreceğinize inandığınız liseye gidin. Zaten yeni arkadaşlıklar edineceksiniz.

Umarım hakettiğiniz yerleri kazanırsınız. İyi bir tatil geçirmeye bakın.

Bir önceki yazımız olan Türk Lirası Değer Kaybetti, Dolar 3,10 Türk Lirasına Ulaştı! başlıklı makalemizde 1 dolar kaç türk lirası, 10 ve dolar 3 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap