İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Tibet Mastifi Özellikleri ve Fiyatı

Tibet Mastifi Özellikleri ve Fiyatı

tibet-mastifi-ozellikleri-ve-fiyati

Aslana benzer yelesi ve görüntüsü ile tanınan Tibet Mastifi cinsi köpeklerinin fiyatları dünyanın en yüksek fiyatlarıdır. Etrafındakilere karşı oldukça sadık olan bu cins köpekler ısrarcılıkları ile de tanınırlar.

Tibet Mastifi Cinsi

Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşayabilen Tibet Mastifi, bronz, siyah-bronz ve kahverengi olarak farklı renklerde olabilir. Erkek Tibet Mastifi köpekler en az 43 kilogram ve en çok 73 kilogram, boyları ise en az 66 santimetre ve en çok 76 santimetre civarındadır. Dişi Tibet Mastifi köpekler en az 34 kilogram ve en çok 54 kilogram, boyları ise en az 61 santimetre ve en çok 71 santimetre civarındadır.

Tibet Mastifi Eğitimi

Tibet Mastifi cinse köpeğe eğitim erken yaşlarda verilir. Eğitim veren kişiyi tanımaları halinde eğitimler hem disiplinli hem de eğlenceli geçer. Bu cins köpekler oldukça iri oldukları için erkek eğitmen seçimi önemlidir. Tibet Mastifi cinsine kendiniz eğitim verecekseniz eğitim alanın da başka bir canlı olmamalıdır. Günlük yaşantısını geçirdiği yatak, yemek yediği yer gibi alanlarda eğitim verilmez. Aksi takdirde tüm eğitim boşa gider. Profesyonel eğitim verilecek alan ise bu cinsin ana vatanını andıran geniş ve yüksekçe alanlar olmalıdır. Bu cins köpeklerin eğitimi için bir miktar para harcamak gerekir.

Tibet Mastifi Bakımı

Aslana benzetilen Tibet Mastifi cinsi köpeklerin tüyleri hem çok hem de uzundur. Tüy dökme mevsimlerinde oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu mevsimlerde tüyler gün aşırı taranır. Diğer zamanlarda ise haftada bir taramak yeterli olur.

Tibet Mastifi Karakter Yapısı

Çoban köpeği cinslerinden birisi olan Tibet Mastifi köpekler koyun ve sığır türlerine eşlik eder. Koruma içgüdüsü olan bu köpekler eğitim almazlarsa saldırganlaşır. Heybetli yapısı ile kendine güveni tam olan Tibet Mastif, asil ve sakindir. Ana vatanında doğup büyüyenler hırçın iken batı kesiminde yaşayanlar bunun aksine daha sakindir. Çok sık havlaması ile bilinen bu cinsler iyi bir bekçi köpeği olurlar.

Tibet Mastifi Karakter Özellikleri

Karakter Özelliği Seviyesi

 • Oyunculuk – Orta
 • Korunma – Yüksek
 • Hayvanlarla Dostluk – Orta
 • İnsanlarla Dostluk – Yüksek
 • Yabancılarla Dostluk – Düşük
 • Soğuğa Dayanım – Yüksek
 • Eğitilebilirlik – Orta
 • Sıcakkanlılık – Mesafeli
 • Bekçilik – Yüksek
 • Taranma İhtiyacı – Orta
 • Enerji Düzeyi – Yüksek

Tibet Mastifi Egzersiz İhtiyacı

İri yapısından dolayı enerji düzeyinin yüksek olduğu Tibet Mastifi, evde kaldığı süre boyunca agresifleşebilir. Küçük yaşlarda pek fazla enerji ihtiyacı yoktur. Anavatanı Tibet olduğundan bu cinslerin sıcak havaya tahammülü yoktur. O yüzden yaz aylarında miskinlerdir.

Tibet Mastifi Yaşam Ortamı

İri bir ırk olan Tibet Mastifleri için apartman daireleri asla uygun değildir. Sıkıntıya gelemeyen bu cinsler için bahçeli evler daha uygun olur. Kırsal kesimlerde yaşayan Tibet Mastifleri için yaşam şartları her zaman daha idealdir.

Tibet Mastifi Kökeni

Molossus ve Mastif’lerin atası olarak bilinen Tibet köpeklerinden türeyen Tibet Mastifleri’nin türleri hızla tükenmek üzeredir. Ağırlık olarak diğer köpek cinslerinden daha ağır olan Tibet Mastifleri’nin kemik yapıları çok dayanıklıdır. Davranışları önceden tahmin edilemeyen bu ırk bir anda saldırganlaşır. Sürülere öncülük eden bu çoban köpekleri, sürü etrafında dolaşan çakal, leopar ve kurt gibi saldırganlar ile dövüşür. Ev hayatında ise bahçede yaşayan Tibet Mastifleri hırsızlara karşı hassastır. Tsang – Khyi veya Do – Khyı olarak da bilinen bu ırk Çin köpeklerinden türeyen çok eski bir köpek türüdür. Asya’ya ilk olarak Hun Devleti’nin Hakan’ı Cengiz ya da Atilla’nın ordusu ile gelmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Köpek Sahiplerine Öneriler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap