1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Tok Tutan 10 Yiyecek ve İçecek

Tok Tutan 10 Yiyecek ve İçecek

tok tutan yiyecekler ve icecekler

Fazla kilolarla başınız dertteyse, yaz geliyorsa ve daha fit olmak istiyorsanız, diyetlere başlıyorsanız aşağıdaki 10 yiyeceğe mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle bir şeyi belirtmekte fayda var. Fazla kilolar yalnızca dış görünüşünüzle ilgili bir durum değildir. Bu kilolar ileri yaşlarda çok önemli hastalıklara ve rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden kilo kontrolü çok önemlidir.

Kilo verme süreci özellikle sürekli yemek yemek isteyen kişiler için oldukça zor bir süreçtir. Bu süreçte en büyük yardımcılar yiyeceğimiz besinler ve tabi ki spordur. Yediğimiz besinlerin bazıları diğerlerinden çok daha fazla tok tutma özelliğine sahiptir. Bu besinlerle birlikte günlük kalori alımınızı dengelemeniz mümkün. Uzun tokluk hissini özellikle yulaf, sebze vb. gibi daha yavaş sindirilebilen besinler sağlamaktadır. Dilerseniz sizler için hazırladığımız tok tutan 10 yiyecek listemize geçelim:

1.Yeşil Sebzeler

Yeşil sebzeleri daha da açarsak lahana, salatalık ve marul örnek verilebilir. Diğer bütün yeşil sebzelerin de sindirimi oldukça yavaş gerçekleştiğinden gün içinde çok uzun bir süre tokluk hissi verirler. Bu yüzden yemeklerinizde salata yemeyi asla ihmal etmeyin.

2.Yeşil Çay

Diyet listelerinde adı oldukça fazla geçen yeşil çay için, bu listede yer alması gereken en önemli içecek diyebiliriz. Günlük öğünlerinizin aralarında içtiğiniz bir bardak yeşil çay sizin kurtarıcınız olabilir. Ayrıca yeşil çayın metabolizma hızlandırma özelliği de vardır. Böylelikle daha fazla kalori yakabilirsiniz.

3.Baharatlar

Bu listede baharatların ne işi var dediğinizi duyar gibiyim. Ancak baharatlar hararete yol açtığı için su tüketiminizi maksimuma ulaştırır bu sayede metabolizmanız hızlanır. Ayrıca baharat koyulan bir yemek, baharatsız bir yemeğe göre daha az yenir.

4.Elma

A, B6, C, E ve K vitaminlerini barındıran ve bağışıklık sisteminizi büyük ölçüde güçlendiren mucize meyve elma, lifli yapısıyla birlikte tokluk hissinizi büyük oranda artırır. Ayrıca elmada birçok önemli mineral vardır. Düşük kalorili olmasıyla da büyük bir avantaj sağlayan elma, kan şekeri seviyenizin ayarlanmasına da yardımcı olur.

5.Yulaf Ezmesi

Genelde sabahları tercih edilen yulaf ezmesi adeta bir karbonhidrat deposudur. Karbonhidratlar uzun sürede yakıldığı için yulaf ezmesi sizi diğer öğüne kadar rahatlıkla tok tutacaktır. Ayrıca yulaf ezmesinin açlık hormonunu bastırma özelliği de vardır.

6.Yumurta

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, gün içerisinde oldukça tok tutucu bir besindir. Vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin olan yumurta, anne sütündeki proteinden sonra en zengin proteine sahiptir.

7.Badem

Pahalı bir çerez olan badem çok yüksek besin değerine sahiptir. Badem neredeyse tüm vitaminleri içerir. Yapısında karbonhidrat, protein ve yağ da bulunur. İçeriğindeki yağlar oldukça tok tutucudur. Ancak bademi fazla kaçırmamaya dikkat etmek gereklidir. Öğün aralarında maksimum 15 tane yenilebilir.

8.Yoğurt

Genelde bel çevresindeki yağlanmaları önlemesiyle bilinen yoğurt içerdiği bakterilerle sindirim ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. Yoğurt protein içerirken aynı zamanda çok dengeli bir karbonhidrat yapısı da vardır. Yoğurt da tok tutma özelliğine sahiptir.

9.Avokado

Günlük 1 adet tüketilen avokado zengin lif içeriğiyle günlük lif ihtiyacınızın tamamını karşılayarak tok kalmanızı sağlar. Yalnız avokadoyu çok tüketmemekte fayda var. Zira 1 adet avokado 2 tatlı kaşığı yağa denk gelir.

10.Peynir

Özellikle yağsız alınan peynirler, kahvaltılarda ve ara öğünlerde yeterince tok kalmanızı sağlar. İçerdiği protein, mineral ve vitaminler ile de bağışıklık ve sindirim sisteminizi güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Selülit Ve Yağlara Son Velashape 3 başlıklı makalemizde selülit ve yağlara son ve velashape 3 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap