İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Tükenmişlik Sendromu Nedir? Tükenmişlik Duygusu Nasıl Oluşur?

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Tükenmişlik Duygusu Nasıl Oluşur?

tukenmislik sendromu

Tükenmişlik Sendromu

Kişilerin duygusal anlamda çöktüğü ve başarma inancının azaldığı dönemlerde sosyal hayata ayak uydurma güçleşir ve kişi artık sorumluluklarını yerine getiremez bir hale gelir. Tükenmişlik sendromu adı verilen bu durum 4 farklı evreden oluşmaktadır. Tükenmişlik sendromunda birinci evre İdealistlik evresidir. Bu ilk evrede kişi kendi durumunun farkına vararak bundan kurtulmak için çaba gösterir. Tüm gücünü tamamen bu durumdan çıkabilmek için harcar ve bunun kendisini fazlasıyla yorduğunu hisseder. Yorulduğunun farkına varan kişi ikinci evrede umudunu kaybetmeye ve çabalarının sonuçsuz olduğunu düşünmeye başlar. Yavaş yavaş duygusal olarak bir çöküş evresi yaşanmaya başlar.

Bunu tamamen kabul eden kişi engellenme denilen üçüncü evreye geçmiş olur. Yaşadığı tüm bu zorluklar karşında artık umudunu tamamen yitirmiştir ve kendisini çaresiz hisseder. Bu durum kişilik özelliklerine de yansımaya başlar. Ani öfke, aşırı tepkiler, uykusuzluk ve şüphecilik bu durumlardan bazılarıdır Apati adı verilen dördüncü evrede ise kişi artık duygusal olarak tepki vermemeye ve hissizleşmeye başlamıştır. Hem mesleğinde hem de sosyal hayatında sorumluluklarını yerine getiremez hale gelir.

Tükenmişlik duygusundan kurtulmak istiyorsanız tüm düşüncelerinizi geri planda bırakarak yeni bir sayfa açmalısınız. Genellikle ünlüler de görülen tükenmişlik sendromu her şeyi elde etmeden sonra başlamaktadır. Her şeyi elde ettiğini düşünenler tatminlik duygusunu yaşayarak bu sendroma yakalanırlar. Yapılması gereken ise yapmış olduğunuz işlerden uzaklaşarak sakin ve farklı bir yaşama yönelmenizdir. Lüks villalardan çıkarak köy yaşamına dönmek, lüks araçlardan inerek bisiklet kullanmak, iş hayatınızdan uzaklaşarak kendinize bir hobi edinmek sizleri bu sendromdan kurtaracaktır. Bunun yanı sıra farklı kültürler ve insanlar tanımak hatta bir köy kahvesinde sohbet etmek sizi farklı hissettirerek bu sendromdan çabucak kurtulmanızı sağlayacaktır. Kendinizi sürekli olarak motive ederek olumlu düşünmeye ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaşarak yeni yaşamlar ve ortamlar görmek tükenmişlik sendromunu atlatmakta sizlere büyük bir fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İpotek Harcı Nedir? İpotek Harcı Hesaplama başlıklı makalemizde harç hesaplama, harçlar kanunu ve ipotek harcı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap