1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Türkiye Uzay Adına İlk Adımı Atıyor! Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

Türkiye Uzay Adına İlk Adımı Atıyor! Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

turkiye-uzay-ajansi-kuruluyor

Türkiye, diğer ülkelere oranla uzay konusunda pek kendini geliştirememişti. İlk adımı atabilmek adına 2017 yılında Türkiye Uzay Ajansı kurulacak. 2017 yılından itibaren Türkiye de uzay hakkında geniş bilgiler toplayabilecek.

İlk başta bir fikir olarak ortaya atılan Uzay Ajansı, ilk meyvesini vermeye başlıyor. Kanun taslağı da tamamlanan Türkiye Uzay Ajansı çok yakın bir tarihte açılacak. Böylelikle Türkiye de uzay teknolojilerindeki gelişimi ile güçlü bir devlet olduğunu tekrar hissettirecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açılacağı belirtilen Uzay Ajansı’nın kanun taslağı hazırlanmış durumda. Yakın bir tarihte meclise sevk edilmesi bekleniyor. Ayrıca Bakan Arslan, bu konu hakkında uluslararası stratejik iş birliklerinde bulunacaklarını da belirtti.

Birçok ülke ile birlikte yürütülecek bir çalışma olduğunu da belirten Bakan Arslan, uzay alanında Türkiye’de gerekli tüm altyapı ve yeteneklerin hızla gerçekleştirilebileceğini de belirtti. Son olarak Başbakan ve Bakanlar’ın dahil olabileceği Uzay Stratejileri Yüksek Kurulu da oluşturulacak.

8 Eylül tarihinde Japonya ile işbirliği yaparak imzalanan protokole göre; deneysel uydumuz 2017 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışmalarına başlayacak.

Bir önceki yazımız olan Hayaldi Gerçek Oldu! İşte Karşınızda Yerli Transformer Araba: Letrons başlıklı makalemizde letrons, letrons 2016 ve letrons araba hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Keşke biz de artık sadece filmlerde değil de gerçekte de görebilsek bu günleri.

  2. Türkiye uzay istasyonu haberini görünce çok mutlu oldum. Hep bilime yönelsek keşke başka saçma sapan işlerle uğraşmasak.