1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. UDF Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır?

UDF Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır?

Öncelikle udf dosyalar nasıl açılır bilmiyorsanız, udf dosyasının ne işe yaradığını ve bunu çok kolay bir şekilde nasıl açacağınızı yazımızda öğrenebileceksiniz. UYAP sisteminden bir dosya indirdiğiniz zaman dosyalar UDF uzantılı olarak inmektedir. Bu uzantıya sahip dosyalar nasıl açılır bilmeden direkt olarak bilgisayarınızdan, telefonunuzdan ve tabletinizden açamazsanız.

UYAP Nedir, Ne İşe Yarar? 

UYAP, yargı sistemini ve vatandaşı rahatlatan bir bilişim sistemidir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olan bu sistem ülkenin her köşesindeki yargı birimleri ile iletişim kurabilir.

Artık bütün veriler bu sisteme yüklüdür. Seneler öncesine ait dosyaları tek tek aramak yerine bir tıkla ulaşmak mümkündür. Birçok gereksiz prosedür bu sistemden sonra tarihe karışmıştır. Böylece saatlerce, günlerce evrak beklemeye gerek kalmadan işler ivedilikle çözülmektedir.

Uyap uzantılı dosyalar nasıl açılır

UDF Uzantılı Dosyaları Açma için Kullanılacak Programlar

UDF uzantılı dosyaları açmak için öncelikle özel yazılıma ihtiyacınız var. İlk olarak Uyap doküman editörünü indirmeniz gerekiyor. Adalet Bakanlığı sistemine bağlı bir yazılım olduğundan güvenilirdir. Tabii, indirdiğiniz yerin UYAP’ın ana web sitesi olduğundan emin olmalısınız. Udf nasıl açılır hakkında ki bilgiler aşağıda sıralı şekilde anlatılmıştır.

  • UYAP doküman editörü ortalama 40 MB boyutundadır ve zipli olarak iner.
  • İndirme işleminin ardından zipli dosyaya sağ tıklayıp buraya çıkart demeniz gerekiyor.
  • İçerisinde yer alan UKI_V4.x.x adlı dosyaya tıklayın ve kuruluma başlayın.
  • Kurulum başladıktan sonra bilgisayarınızda yer varsa hiçbir ayarı ellemeden ileri diyerek kurulumu tamamlayın. Uygulamanın kısayolu masaüstüne otomatik olarak gelecektir.
  • Kurulum sırasında bir hata ile karşılaşırsanız görev çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisini açın ve javaw.exe isimli programı sonlandırıp yüklemeyi tekrar deneyin.

Eğer bilgisayarınızdaki Java yazılımı güncel değilse onu indirmeniz gerekiyor. Google’a java indir yazdıktan sonra ilk sıradaki siteye tıklayın ve ücretsiz java yazılımı indir butonuna tıklayın. İşlem biraz sürebilir.

Bütün kurulum işlemlerini tamamladık. Eğer .udf uzantılı bir dosya indirdiyseniz açmak için çift tıklamanız yeterli olacaktır. UYAP doküman editörünün yanında şablon editörü de yer alıyor.

UYAP Şablon Editörü

UDF uzantılı dosyaları açmak için gerekli her şeyi tamamladık lakin içerisinde bir de ne işe yaradığını merak ettiğiniz şablon editörü var. UYAP için bir evrak hazırlama gereksinimi duyarsanız bu editörü kullanmalısınız.

Yargı nezdinde dilekçe işlemleriniz varsa bu editörde yazım işlemini yapıp elektronik imza ile göndermeniz yeterli. Bu editör günlük işlerinizde de size yardımcı olabilir. İmzanızı taşıyan evrakları e-mail yolu ile gerekli yerlere gönderebilirsiniz.

UDF Nasıl Açılır?

Elinizde bir udf dosya var tüm yazımızı okuduğunuz halde nasıl açılır bilmiyor musunuz ? O zaman yorum kısmından udf uzantılı dosyanızın nasıl açılacağı konusunda destek alabilirsiniz. Yorum kısmından sorununuzu açıkça yazarsanız, elimizden geldiği şekilde yardımcı olmaya çalışacağız..

Bir önceki yazımız olan Şapkalı A Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap