1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Ukrayna Gazeteleri-Ukrayna Son Dakika Haberler

Ukrayna Gazeteleri-Ukrayna Son Dakika Haberler

ukrayna-gazeteleri-ukrayna-son-dakika-haberler

Ukrayna Gazeteleri-Ukrayna Son Dakika Haberler

Son zamanlarda uluslararası alanda ilgi çekici bir ülke haline gelen Ukrayna’da ülke gündemi hem iç siyasete hem de dış siyasete konu olmaktadır. Bu noktada Ukrayna’nın her ülke vatandaşının ziyaretine açık olması, renkli kültürü ve ekonomik ilişkileri gibi çeşitli etkenler ülkeye olan ilginin artmasında büyük rol oynamaktadır. Ülkemiz vatandaşlarına sağlanan vizesiz giriş kolaylığı ise şüphesiz bu tarihi ülke ile olan ilişkilerde önemli paya sahiptir. İşte tüm bu etkenler dolayısı ile Ukrayna gündemini oluşturan yazılı basın, birçok kişi tarafından yakından takip edilmektedir.

Elbette teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık ülkede gerçekleşen haberlerden tüm dünya anında haberdar oluyor. Fakat ülkede yazılı basın işlevini hâlâ korumakla birlikte günlük gazeteler sayesinde birçok kişi ülke gündemini takip edebilmektedir.

Ukrayna’da Faaliyet Gösteren Gazeteler

Yazılı basın, gazeteler aracılığı ile Ukrayna gerçekleşen yerel haberler ve ülke gündemine ilişkin detayları her gün yazmakta olup özellikle ülkenin başlıca gazeteleri ise şunlardır:

 • Kyiv Post
 • Kiev News
 • DK Zviazok
 • Dnepropetrovskaya Nedelya
 • Podzemka
 • Rabota dlya Vseh
 • Reports from Ukraine
 • Prospect Pravdy
 • Mirror Weekly
 • InformBulletin
 • Podzemka olmak üzere yerel ölçekte faaliyet gösteren birçok gazeteyi görmek de mümkündür.

Her ne kadar ülkede akıllı telefon kullanımı ile birlikte anılık haber takibi yapılıyor olsa da özellikle Kyiv Post, Mirror Weekly gibi prestijli gazeteleri okuyan büyük bir kesim de bulunuyor. İş yaşamı, ekonomi ve spor alanında güncel bilgilerin yer aldığı bu gazetelerin fiyatları ise yaklaşık 1 Ukrayna Grivnası etmektedir. Basılı olarak faaliyetlerini sürdüren gazetelerin birçoğunun artık internet sitesi de bulunmakta olup bu siteler de İngilizce dil desteği bile yer almaktadır. Böylelikle ülke gündeminden hemen hemen herkesin haberdar olması oldukça kolaydır.

Temmuz 2019 İtibari ile Ülkedeki Son Haberler Neler?

Ukrayna gerek siyaseti gerek dış ilişkileri gerekse de eğlence kültürü ile ülke gündeminin her daim canlı olduğu bir ülkedir. Son zamanlarda Rusya ile olan gerilimli ilişkisi, askeri operasyonları, seçim heyecanı gibi çeşitli konular ülke gündemini meşgul ederken, Ukrayna’da yer alan son haberler ise şöyle gerçekleşti.

 

Amerika Ukrayna’ya 250 Milyon Dolar Askeri Destekte Bulundu

Rusya ile sürdürülen gerilimli ilişki sebebi ile birçok ülke hem Rusya hem de Ukrayna’da gerçekleşen haberleri yakından takip ediyordu. Bu noktada yakın takibi sürdüren ülkelerden biri de Amerika’ydı. Geçtiğimiz aylarda ABD Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklamada Ukrayna ordusunda, 250 milyon değerinde ekipman, eğitim ve ek destek planlandığı açıklandı. Bu yardımın Ukrayna ile ABD arasındaki savunma ilişkilerinin gelişmesi için yapıldığı açıklanırken ABD aynı zamanda Ukrayna’ya 2014 yılından bu yana yaptığı askeri yardımları da 1,5 milyar dolar arttıracağını açıkladı.

2014 Ukrayna’da Düşürülen Malezya Uçağı Hakkında Açıklama

2014 yılında Ukrayna sınırları içerisinde düşürülen, Malezya Hava Yollarına Ait uçağın düşürülmesi ile ilgili NATO tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre Rusya’ya karşı yapılan suçlamaların asılsız olduğu, JIT’in kaynağı belli olmayan suçlamalar ile kendisini sınırlamaya devam ettiği ifade edildi.

Özellikle herkesin hatırladığı üzücü bir olay olarak, Amsterdam’dan kalkan MH17 sefer sayılı uçak, 17 Temmuz 2014’te Ukrayna ile Rusya sınırına 40 kilometre kala düşürülmüş, uçakta bulunan 283’ü yolcu, 15’i mürettebat dahil 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Ukrayna Güncel Haberler Nereden Takip Edilebilir?

Ukrayna’da ülke gündemine dair son dakika haberler, gazetelerin internet sitelerinden takip edilebilmektedir. Bunun yanı sıra ülkede her köşe başında bulunan ve günlük olarak çıkarılan gazeteler ile de gündemi takip etmek mümkündür. Son dakika haberleri, ülkenin resmi televizyonu olan Natsionalna Telekompaniya Ukrayiny’den de güncel olarak takip edilebilmektedir. Bunu yanı sıra hem yerel hem de ulusal yayın yağan televizyon kanalları aracılığı ile de haberler takip edilmektedir. Ayrıca uzun vadeli olaylar, ülkedeki etkinlikler ve daha birçok detayı ise sitemizden bulmanız mümkün.

Bir önceki yazımız olan EVDE EK İŞ YAPMAK İSTEYEN KADINLAR NE YAPMALI? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap