İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Üniversite Öğrencileri İçin Ek İş Fikirleri

Üniversite Öğrencileri İçin Ek İş Fikirleri

universite

Üniversite hayatı çoğu öğrencinin maddi açıdan zorlu geçirdiği bir dönemdir. Öğrenciler bu dönemde çeşitli seçeneklere iş imkanı bulabiliyor. Bu işlerden özellikle öğrencilerin kendilerini üniversite hayatı sonrasında da katkı sağlayacak; okudukları bölüm ile ilgili stajyerlik yaparak yada ilgi alanlarına yönelik işlerde yarı zamanlı çalışmaları kişisel gelişimleri açısından da oldukça önem arz etmektedir.

Yarı Zamanlı İşler

Öğrenciler, fuar ve düğün gibi belli organizasyon yapan işletmelerde görev alarak ek gelir elde edebilir. Son dönemde öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen, LCW, Defacto, Collezione gibi hazır giyim mağazalarında; satış temsilciliği ya da tezgahtarlık yapmak iyi bir kazanç getirebilir. Öğrencilerin okuduğu bölüm veya ilgi alanları doğrultusunda özel ders vererek para kazanma imkanları da vardır. Bunların dışında iyi bir yabancı dil sahip olan kişiler tercümanlık yapabilir. Ayrıca; garson, barmen komi gibi, yarı zamanlı işlerde de çalışılabilir.

Üniversite Hayatında Çalışmanın Avantajları

Çalışmak öncelikle insanlara sorumluluk almayı ve kendi hayatını idame ettirme yetkinliği kazandırır. Henüz üniversite hayatındayken çalışan kişiler, üniversite hayatı sonrası; nasıl para kazanacaklarını, insan ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini, tutumlu olarak birikim yapmayı ve daha birçok konuda emin adımlarla ilerleme kabiliyetine sahip olurlar.

Üniversite Hayatında Çalışmanın Dezavantajları

Üniversite hayatındayken çalışmak, okuldaki arkadaş ortamından belli seviyede bir kopukluk yaşanmasına neden olabilir. Fakat uzun vadede sağladığı avantajların daha fazla olması, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmaya yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Evde Yabancı Dil Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler başlıklı makalemizde evde dil öğrenmek, evde yabancı dil öğrenme taktikleri ve evde yabancı dil öğrenme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap