İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Üniversite Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üniversite Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

universite tercih

Üniversiteye giriş sınavı sonrasında tek adım kaldı. Bu da üniversite tercihi. Üniversite tercihi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli konular bulunuyor. Bu konulara dikkat edilmez ise tercih edilen üniversitenin herhangi bir yararı sizlere olmayacaktır. Puanınızın ortalama seviyesine bakarak üniversiteleri araştırın.

Puanlara Dikkat Edin!

Puanınıza en yakın taban ve tavan puanına sahip devlet ve vakıf üniversitelerini ayrı ayrı yazın. Olası bir şekilde devlet üniversitelerinin farklı bir şehirde okuma imkanınız varsa o devlet üniversiteleri de tercih edilebilir. Vakıf üniversiteleri için ise kesin olarak burs durumuna bakılması gerekir. Burslu vakıf üniversiteleri listenin ilk kısmına yazmaya dikkat etmelisiniz. Devlet üniversitelerini tercih edecekseniz üniversitenin olduğu şehre dikkat edilmelidir. Listenin en başına puanınızda az da olsa yüksek olan bir üniversiteyi yazabilir ve yedeklere girebilirsiniz. Yüksek puana sahip olan üniversitelerin ilk başa yazılması olası bir problemde sizlerin okula alınmanıza yardımcı olabilir.

Üniversitelerin İmkanlarına Bakın!

Üniversiteleri tercih ederken kesin olarak Erasmus ve diğer burslu imkanların bilinmesi gereklidir. Bu şekilde ileri ki zamanlarda daha verimli bir eğitim hayatı yaşayabilirsiniz. Kampüs imkanlarına ve özellikle de eğitim veren öğretmenlerin kalitesi de önemlidir. Üniversite seçiminde kesin olarak bu etmenlere dikkat edilmeli ve gerekli araştırmalar bu üniversitelerin sitelerinden yapılmalıdır Bu imkanlara sahip olan okullar tercih listesinin başında yer almalıdır.

Bir önceki yazımız olan Katılım Hesabı Nasıl Açılır? Hangi Bankalarda Açılabilir? başlıklı makalemizde katılım hesabı açma, katılım hesabı açma 2019 ve katılım hesabı hangi bankalarda açılabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap