1. Ana Sayfa
  2. Bakım-Sağlık
  3. Uyku Bozuklukları Ve Uyku Stresi

Uyku Bozuklukları Ve Uyku Stresi

uyku

Uyku, yaşamın sürekliliği içinde vücudun kendini yenileme süreci olarak tanımlanabilir. 0-6 yaş arası uyku süresi ortalama 12 saat iken yetişkinlerde bu süre 6 saat ile sınırlandırılabilmektedir.

Uykunun önemi hem bağışıklık hem de vücudun kendini yenilemesi anlamında önem arz etmektedir. Temel ihtiyaçlardan biri iken uyku genel olarak her 3 kişiden birinde sorun olarak görülmektedir. Sağlığı olumsuz etkilemektedir. Uykusuzluk sağlık uzmanlarınca yapılan tespitlerde her yaşın sorunu olmakla beraber, kadınlar ve ileri yaştaki insanlarda en çok rastlanmaktadır. Düzenli yaşam, dengeli beslenme uyku problemi yaşayanlar için önem arz etmektedir.

Uykusuzluk nedenlerini bir kaç başlık altında toplarsak;

·       Uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluk

·       Kronik uykusuzluk

·       Öğrenilmiş uykusuzluk

·       Psikiyatri ya da fiziksel hastalıklara bağlı uykusuzluk

·       Yaşam tarzına bağlı uykusuzluk

·       Çevresel faktörlere bağlı uykusuzluk gibi nedenlere bağlı uykusuzluklar görülebilmektedir.

Yukarıda maddeler halinde açıklamış olduğumuz faktörler uykusuzluk nedenlerinin başlıca sebepleri arasında gelmektedir. Yaşam tarzı ve çevresel faktörler kişi ile orantılı olduğundan sorun olmamakta, sebep ortadan kaldırıldıktan sonra çözüm kendiliğinden oluşmaktadır. Diğer etkenlere bağlı sorunlar uzun süreli tedavi gerektiren sorunlardır. Altta yatan etken bulunduğunda ilaç tedavisi ya da yüz yüze görüşme seanslarına bağlı olarak çözüm bulunmaktadır. Bunun yanı sıra uykusuzluk ile ilgili yapabileceğiniz en doğal eylemlerden birisi ise yürüyüş yapmaktır. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız gelin sizlere açıklayalım.

Bir önceki yazımız olan Limon Kabuğunun Cilde Faydaları başlıklı makalemizde limon kabuğunun cilde faydaları ve limon kabuklarının cilde olan faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap