1. Ana Sayfa
 2. Yaşam-Ekonomi
 3. Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir? Uykusuzluk Problemi Nasıl Geçer?

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir? Uykusuzluk Problemi Nasıl Geçer?

uykusuzluk

Uykusuzluk problemi günümüzde birçok insanın yaşadığı sağlık sorunları arasında gelmektedir. Düzenli ve kaliteli bir gerek iş hayatı için gerekse sosyal hayat için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra uyku bozuklukları ve düzensizlikleri sağlığımız ile ilgili olarak da ciddi problemlere yol açmaktadır. İnsanlar uykusuzluk yaşadıkları günlerde hayata karşı enerjilerini kaybetmek ve verimli bir zaman geçirememektedir. Bu durum kısa vadede insan sağlığını pek olumsuz etkilemese de uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Uyku, insanların yaşamsal faaliyetlerini ve aktivitelerini gerçekleştirmesini sağlayan en temel gereksinimler arasında yer almaktadır. Normal bir insanın uykuya dalması yaklaşık olarak yarım saati bulmaktadır. Eğer bir hafta içerisinde 3 gün 6 saat altında uyumuş iseniz bu sizin uyku problemine sahip olduğunuzu göstermektedir. Eğer gerçek anlamda sağlıklı ve dinç bir yaşam sürmek istiyorsanız düzenli beslenme ve egzersizin yanında uyku düzeninizin de iyi olması gerekmektedir. Geceleri uyuyamamak, sık sık uyanmak, kısa sürede uykuya dalmak ve uzun süre uykuda kalmak başlıca uyku problemleri arasında yer almaktadır. Bu problemler başka bir hastalık ile beraber yaşanabileceği gibi insan psikolojisi ile de yaşanılabilmektedir.

Uyku sorunları günümüzde birçok kişinin ortak problemleri arasında yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda Uykusuzluğa Neden Olan Faktörlerden bahsedeceğiz.

Uykusuzluğa neden olan faktörler:

 • Stres
 • Depresyon
 • Yaşam Biçimi
 • İlaç Kullanımı
 • Aşırı Kafein Tüketimi
 • Çevresel ve Dış Faktörler
 • Düzensiz ve Sağlıksız Beslenme
 • Sağlık Problemleri
 • Psikolojik Nedenler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenler uyku problemlerinin en sık rastlanılan sebepleri arasında yer almaktadır. Sizlerde bu problemden kurtulmak istiyorsanız uzman bir doktor kontrolünde terapi görebilirsiniz.

Uykusuzluk Nasıl Geçer

Uykusuzluk probleminizin geçmesi için öncelikle stresten uzak durmalısınız. Özellikle akşamları yemek yememelisiniz. Kola ve kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Mümkün olduğunca geceleri telefondan veya televizyondan yani sizi oyalayacak bir şeyden uzak durmalısınız. Bu söylediklerimizi yaparsanız büyük ihtimal uykusuzluk probleminiz sona erecektir.

Bir önceki yazımız olan En İyi Hobi Önerileri - Hobilerinizle Sosyalleşin! başlıklı makalemizde en iyi hobi önerileri, hobi önerileri ve yapılabilecek hobi önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap