İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam-Ekonomi
  3. Vadeli Hesap Nedir, Vadeli Hesap İle Nasıl Birikim Yapılır?

Vadeli Hesap Nedir, Vadeli Hesap İle Nasıl Birikim Yapılır?

vadeli hesap

Vadeli hesap kısaca birikim hesabıdır. Birikim yapmak isteyen herkes vadeli hesap açarak parasını hem değerlendirebilir hem de parasını rahatlıkla biriktirebilir. Vadeli hesap bankaların birikim yapmak isteyen kişilere sunmuş olduğu bir imkandır. Banka sizin paranızı alır kullanır değerlendirir. Bu değerlendirme sırasında da size paranızın miktarına göre belli bir miktar faiz miktarı belirler ve bu faiz miktarına göre size her ay, gün, yıl olmak üzere size belli bir ücret ödemektedir. Bu ücreti isterseniz bankadan çekebilirsiniz. İstemezseniz de bankadaki birikim hesabınızdaki yatırmış olduğunuz para aydan aya yükselir ve geliriniz gün gittikçe daha da artmaktadır.

Nasıl Birikim Yapılır?

Vadeli hesap açabilmeniz için para miktarınız en az 1000 TL olmak zorundadır. Eğer 1000 TL ve üzeri paranız var ve evde boşu boşuna duruyor ise bu paranızı bankaya koyarak hem bankaya yardımcı olmuş oluyorsunuz hem de paranız değerleniyor.

Neden Kullanmalıyım?

Eğer ki belli bir miktar paranız var ve o paranızın değerlenmesini istiyorsanız ve ya paranız evde duruyor ama ev güvenli değil bankaya yatırayım hem param değerlensin hem de daha güvenilir emin yerlerde dursun istiyorsanız paranızı vadeli hesaba koymalısınız. Vadeli hesabı genellikle herkes kullanmaktadır. Büyük holdingler, iş adamları, şirketler, cafe ve restaurant sahipleri gibi birden fazla kişi kullanmaktadır. Bireysel olarak kullanan insanlarda çok fazladır.

Çünkü artık kimse evde duran parasına güvenemiyor ve bu yüzdende parasını bankalara koyuyor. Hem değerleniyor hem de güvenilir. İnsanlar söyle düşünüyor. Hem ben kazanayım hem de bankalar kazansın düşüncesi ile bu işi gerçekleştirmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi vadeli hesaplar 3 kısma ayrılır günlük, aylık ve yıllık olmak üzere ilk olarak günlük denilen şey paranıza günlük olarak verilen değerdir. Paranızın günlük olarak gelen değerini isterseniz her gün gidip bankanızdan çekebilirsiniz isterseniz da bankada ki hesabınıza eklensin.

Eğer ki aylık koymak istiyorsanız da paranızı 1 ay boyunca ne çekebiliyorsunuz ne de paranıza para ekleyebiliyorsunuz. Sadece vade günü yani vade sonu geldiği gün para ekleme işlemi ve çekme işlemi yapabilmektesiniz. Yıllık ise aylığın bir benzeri paranız 1 yıl boyunca bankada duruyor ve bankada paranız değerleniyor çoğalıyor ama bu sırada ne çekebiliyorsunuz ne de ekleyebiliyorsunuz. Sizce hangisi karlı kazançlı derseniz günlük ve aylık en iyisidir.

Bir önceki yazımız olan Maddi Güvence Altında Bir Gelecek İçin Atmanız Gereken Adımlar başlıklı makalemizde geleceği güvence altına almak ve maddi güvence altında bir gelecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap