İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Vegan Nedir, Peter Singer’a Göre Veganlık

Vegan Nedir, Peter Singer’a Göre Veganlık

vegan

Vegan Olmak Mantıklı Mı?

İnsanın yetiştiriliş tarzındaki farklılıklar da ete olan düşkünlüğümüzü değiştirebiliyor. Ülkemizde doğu kültüründe büyümüş, küçük yaştan itibaren neredeyse her öğünde et yemeye alıştırılmış bir çocuğun aslında zamanla korkuyu hissedebilme ve yas tutma kabiliyeti baskılanıyor. Zamanla bu çocuk da hayvanların, insanlardan bir alt kademede olduğunu, onların bizler için var olduğunu benimsiyor. Öte yandan vejeteryan bir ailede büyümüş bir çocuk ise hayvanlara yapılan zulmün daha çok farkına varıyor ve büyüdükçe et yemenin de etik bir miktarda olması gerektiğini benimsemeye başlıyor. Bu noktada ben de etik miktarlarda et yemeye karşı değilim. Özellikle beyaz ette bulunan folik asit, çeşitli hayvansal yağ asitlerinin tamamen bitkilerden veya kimyasal yolla karşılanmaya çalışılması çok mantıklı görünmüyor. Fakat gereksiz bir şekilde fazla et tüketmenin çiftliklerin birer hayvan fabrikasına dönüşmesine destekten başka bir şey sağlamayacağı da aşikardır.

Peter Singer’a göre hayvanlara yapılanların çok az da olsa farkında olan biri, bir şeyler bilme sorumluluğuna sahiptir. Canlılara ciddi ve uzun süreli acılar yaşatan ahlaksızca bir şeyi desteklemek Singer’ın görüşlerine göre etik değildir. Hatta tüm bunları bilip kulaklarını kapayan insanları ise “merhametli” Almanlar’ın Yahudilere yaptıklarına benzetiyor. Yine Singer’a göre ahlaklı yaşamanın altın kuralısadece kendini düşünmek değil, gerçekleştirdiğimiz eylemler sonucu diğer canlıların bu eylemlerden ne kadar etkilendikleridir. Bu durum bana göre de “Sana da yapılsa nasıl olurdu?” sorusunu kendisine sorabilen ve bunu samimiyetle cevaplayabilen birisi ahlaklı bir yaşam sürme yetisine sahiptir.Ben diğer türlerden daha güçlüyüm, onlar zaten bizim hayatımızı daha iyi bir hale getirmek için varlar düşüncesi oldukça acımasızcadır. Bu düşünce tarzı yani kendini daha üstün görme düşüncesi bundan yaklaşık 200 yıl öncesindeki insan köleliğiyle paralellik gösteriyor. Köleliğin uzun yıllar sürmesinde ise alışılagelmiş toplumsal normların etkisi büyüktür. Bazı insanların köleliğe sıcak bakmaması onların kölelere sahip olmasını değiştirmiyordu. Çünkü toplumsal baskılar ve ayak uydurma eğilimi köle edinmede de kendini gösteriyordu.

Peter Singer günümüzde et yemenin aynı kölelik gibi toplumsal bir norm olduğunu, bizlerin de birer ayak uyduran hayvanlar olduğumuzu savunuyor. Normların ortadan kaldırılması bir hayli zordur. Nasıl ki kölelik yıllarca sürmüş ve insanlar kölesiz yaşamanın çok zor olduğunu benimsemişse, etsiz yaşama bilincinin de kazanılması da bir o kadar zor olacaktır. Hayvan hakları günden güne önem kazansa da belli bir et kültürüyle büyümüş toplumların tabularını yıkmak kolay olmayacaktır. Bu vejeteryan akımın gelişmesi için benim önerim ise özellikle süpermarketlerde et alternatiflerinin ve sebze paketlerinin üzerinde ne kadar kırmızı ete veya beyaz ete denk geldiklerinin yazılmasıdır. Örneğin; 250 gram fasulye paketinin üzerine besin değeri bakımından 250 gram kırmızı ete denk geldiği açıklamalı bir şekilde yazılırsa insanlar daha çok bilinçlenebilir ve aşırı et tüketiminin önüne bir nebze de olsa geçilebilir. Bu sayede adeta fabrikalara dönüşen çiftliklerde yaşayan hayvanlar da daha rahat ve kendi hakları çerçevesinde bir yaşam sürebilirler.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En İlginç Meslekleri başlıklı makalemizde dünyanın en ilginç meslekleri, en ilginç meslekler ve ilginç meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap