1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Web Sitesi Nasıl Hazırlanır?

Web Sitesi Nasıl Hazırlanır?

web sitesi

Web sitenizi,  kullanacağınız birkaç program ile daha hızlı ve hiçbir yazılım bilgisi olmadan çok basit bir şekilde hazırlayabilirsiniz.  Peki en iyi şekilde web sitesi nasıl hazırlanır? Web sitesi hazırlamak için öncelikle hosting ve domaine ihtiyacınız var. Hosting ve domain satan bir firmadan bu ürünleri satın alarak site hazırlamaya başlayabilirsiniz. Hosting ve domain farklı şeylerdir. Hosting sitenizin dosyalarının, resimlerinin vb. barınması için gereklidir. Domain ise sitenizin kimliğidir. Örneğin bizim sitemizin domaini “kadioglublog.com” diyebiliriz. Domain olarak .com, .net, .org en çok tercih edilen uzantılardır. Hosting ve domain farklı şeyler olmalarına rağmen genellikle hosting firmaları domain işlemlerinizi için de size yardımcı olmaktadır.

Hazır ve kolay bir şekilde site kurulumları için satış yapan bir çok firma mevcut. Bunlardan birisi çoğunuzun reklamlardan duyduğu GoDadddy. Bu tarz siteleri Google üzerinden bulabilmeniz mümkün. Bu sitelerde ne yapmanız gerektiği, sitenizi nasıl kontrol edebileceğiniz vb. bir çok bilgi mevcut.

Eğer kendi sitenizi kendiniz kurmak istiyorsanız öncelikle web sitenize kurmak için bir yazılım bulmanız gerekmektedir. Sizlere kolay kullanımı ve yönetimi ile WordPress yazılımını tavsiye edebiliriz. Hostinginizi satın aldığınız siteden teknik destek alarak sitenize WordPress kurulmasını isteyebilirsiniz. Kurulum tamamlanınca size kullanıcı adı ve şifre verilecektir. Bu kullanıcı adı ve şifreyi siteadresiniz.uzantiz/wp-admin sayfasına girerek buradaki kutucuklara yazınız. Böylelikle WordPress yönetim paneline girmiş olacaksınız. Yönetim panelinden sitenize yazı ekleyebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz temalara göz atarak sitenizin daha güzel bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress, blog hazırlamak için uygun bir alt yapısının olmasına karşın ticari web sitesi kurulumunda da size yardımcı olacak harika bir alt yapıya sahiptir. Yazı, sayfa ve (seçiminize göre ürün) eklemelerin yaparak ve siz uygun bir tema ile 1 saat içinde istediğiniz  web sitesine sahip olabilirsiniz. Binlerce eklenti ile de sitenizi özelleştirebilirsiniz. Bu eklentileri sitenize eklemek için özel bir uğraş göstermenize gerek yok. Eklentiler sayfasına girerek istediğiniz eklentiyi anında yükleyebilirsiniz.

Sitenize eklediğiniz yazıların özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Yani tamamen sizin tarafınızdan yazılmış olması çok önemlidir. Başka sitelerden kopyalayarak yazı eklemek sitenize oldukça büyük bir zarar verir. Ayrıca güvenlik ayarları, önemli eklenti kurulumları için Youtube veya Google’dan araştırmalar yapabilirsiniz. Eminim ki yazılı anlatımlardan çoğunuz pek fazla bir şey anlamıyor. Bu yüzden ya profesyonel destek almalısınız ya da Youtube üzerinden wordpress kurulumu için hazırlanmış videolardan (ki bunlar için de Türkçe videolarda mevcut) yardım alabilirsiniz.

WordPress ile web sitesi kurulumu İçin İsmet Eroğlu’nun yayınlamış olduğu Youtube eğitim videosunu izleyebilirsiniz:

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarda Android Nasıl Kullanılır? Windows İçin En İyi 3 Android Emülatörü başlıklı makalemizde android emülatörleri, android uygulamayı pcde kullanmak ve bilgisayarda android nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap