1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Web Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

hukumdar-web-tasarim

Web Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Web Tasarımı, farklı teknolojik cihazlar sayesinde erişim yaptığımız web sitesinin karşımıza yansıyan halidir. Web tasarımında iki farklı yapı taşı bulunuyor. Bunların birincisi, görsellik açısından bir grafik tasarımı yapmak, diğeri de oluşturulan görsel tasarımı HTML & CSS metotları vasıtası ile kodlayarak işlevsel hale getirmek. Dilerseniz kabaca değindiğiniz web tasarımın temelini oluşturan bu iki unsuru biraz daha detaylı bir şekilde alalım.

Grafik ara yüz tasarımcısı

Başarınız olmaz ise olmaz program bilginizin dışında tamamen “hayal gücünüzle” odaklıdır. Kullanıcıyı karşılayan ilk detay olması nedeni ile oldukça kritik bir pozisyondadır. Görsellik çok şey ifade ediyor, arama yaparken karşımıza çıkan web sitesinin tasarımı oldukça kötü bir vaziyette ve her şey karma karışık ise orada durmayız, hemen çıkarız değil mi? Grafik ara yüz tasarımcılar, hayal ettikleri tasarımları gerçeğe dönüştürmek için farklı programlar kullanılırlar. Çeşitleri olmakla birlikte, her biri kendini daha rahat hissettiği yazılım üzerinde yoğunlaşır. Yaygın olarak kullanılan grafik ara yüz tasarım programlarını şu şekilde sıralamamız mümkün. Corel Draw, Illustrator, nDesign, Dreamweawer ve Free Hand.

Ön yüz Arayüz Web Tasarımcısı

Grafik ara yüz tasarımcısının ortaya çıkarmış olduğu görseli çevirerek kodlara dökerler. Sonuç itibari ile resimi alıp direk web sitesine atarsanız çok kullanışlı bir şey olmayacaktır. Günümüzde bu görevi üstlenenlerin kullandığı genel tabir PSD to CSS işlemidir. Yani grafik programı vasıtası ile hazırlanan PSD uzantılı bir dosyayı CSS’ye dökerek kullanılabilirliğini sağlarlar. Ön yüz ve ara yüz tasarımcıları, grafik ara yüz tasarımcılarından farklı olarak tamamen bilgi üzerine oluşur, hayal gücüne ihtiyaç yoktur. Web tasarımı yaparken olmazsa olmaz bilmeleri gereken bazı şeyler vardır, onları da şu şekilde sıralayabiliriz. HTML / XHTML / HTML5, JAVASCRIPT / JQUERY, CSS / CSS3. Bunların dışında da php, asp gibi darklı programlama dillerine hakim olmaları onların avantajı olacaktır.

Detaylandırmasını yaptığımız gibi iki farklı temeli, tek bir insanda tasarlayabilir. Yetkinliği üst düzey ise hem grafik, hem de ara yüz tasarımı yaparak bütün halinde ortaya Web Tasarımı çıkarabilirler.

 

Kaynak : https://www.hukumdar.com.tr/

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Kargo Taşımacılığının Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap