İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 10 Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Ne Yapılmalı?

Windows 10 Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Ne Yapılmalı?

windows 10 hizlandirma

Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarı hızlandırmak için 3 farklı yöntem uygulanabilir. Bunlar;

  1. Başlangıç menüsü içerisinde yer alan gereksiz programları durdurmak
  2. Bilgisayarın arka planında yer alan gereksiz uygulamaları temizlemek
  3. Bilgisayardaki sabit diskleri temizlemek
  • Başlangıç Menüsü İçerisinde Yer Alan Gereksiz Programları Durdurmak

Bazı programlar, Windows 10 işletim sistemi ile birlikte açılır. Söz konusu işletim sistemi ile birlikte açılan bu programlar, bilgisayarı yavaşlatabilir. Bilgisayarı yavaşlatan bu programları durdurmak, Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarı hızlandırabilir. Söz konusu işletim sistemine sahip olan bilgisayarı hızlandırmak için, öncelikle ‘Görev Yöneticisi’ sekmesinin çalıştırılması gerekir. Daha sonra ‘Başlangıç’ menüsü içerisinde yer alan programlar tek tek incelenmeli ve gereksiz olan programlar devre dışı bırakılmalıdır.

  • Bilgisayarın Arka Planında Yer Alan Gereksiz Uygulamaları Temizlemek

Microsoft firması tarafından piyasaya sürülen Windows 10 işletim sistemi, bazı uygulamaları arka planda sürekli olarak çalıştırır. Söz konusu bu uygulamalar, bilgisayarı yavaşlatabilir. Bilgisayarı hızlandırmak için, bu uygulamaların bilgisayardan temizlenmesi gerekir. Söz konusu programları temizlemek için, ‘Başlat’ menüsü içerisinde yer alan ‘Ayarlar’ bölümüne girilmelidir. Ayarlar bölümü içerisinde bulunan ‘Arka Plan Uygulamaları’ sekmesine girilmeli ve söz konusu uygulamaların yanında bulunan anahtarlar kapalı konuma getirilmelidir.

  • Bilgisayardaki Sabit Diskleri Temizlemek

Windows 10 işletim sistemi içerisinde yer alan disk temizleme uygulaması ile gereksiz olan dosyalar temizlenmelidir. Gereksiz olan dosyaların temizlenmesi, bilgisayarı hızlandırır. Gereksiz olan dosyaları temizlemek için, öncelikle ‘Dosya Gezgini’ menüsüne girilmeli ve sağ tıklanmalıdır. Sağ tıklandıktan sonra, ‘Özellikler’ bölümüne girilmesi gerekir. Özellikler bölümünün içerisinde yer alan ‘Disk Temizleme Uygulaması’ seçilmeli ve gereksiz olan dosyalar temizlenmelidir. Disk temizleme uygulaması sayesinde gereksiz ve geçici olan internet dosyaları ve Windows Update dosyaları temizlenir.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Market Alışverişi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten market alışverişi, internetten market alışverişi nasıl yapılır ve internetten market alışverişi yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap