1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 10’da Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

Windows 10’da Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

cihazimi bul

Windows 10 için Cihazımı Bul özelliği en çok kullanılan özelliklerden biri oluyor. Cihazımı Bul özelliği cihaz çalındığında bulunabilmesi için aynı zamanda da cihazı kilitlemek için kullanılan bir özelliktir. Bu özellik sadece Windows cihazları için kullanılabiliyor. Bu özellik iOS, Android gibi cihazlar için kullanılamıyor. Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle cihaz üzerinde oturum açmak gerekiyor. Ancak bunu kişisel hesabınızla açmanız gerekiyor. İş hesabı okul hesabı gibi hesaplarla bu özellik kullanılamıyor. Cihaz üzerinden konum bilgisi alınarak cihazınızın yeri tespit ediliyor. Bunun için de cihazın internete bağlı olması ve bu işlem için yeterli pil gücünü barındırması gerekiyor. Bu özellikler olmazsa cihazımı bul özelliği devreye giremiyor.

Cihaz Nasıl Bulunuyor?

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle Microsoft hesabınızla account.microsoft.com adresinde devices üzerinde oturum açmak gerekiyor. Açılan sekmede cihaz gözülüyor. Buradan “Cihazımı Bul” seçeneğine tıklamak gerekiyor. Daha sonrasında cihazın bulunduğu konum harita üzerinde vurgulanıyor. En son görüldüğü yer ve zaman açık bir şekilde yazıyor. Cihazı bulduktan sonra uzaktan kilitleme işlemini de yapılıyor. Cihaz harita üzerinde bulunduğu zaman Cihazınızı Kilitle seçeneğine basmak ve ardından “İlerle” butonuna basmak gerekiyor. Aynı zamanda bir kilit ekranı mesajı da yazılabiliyor. Bu sayede de cihazı bulan kişi yazılan mesajı okuyor. Bu mesajı yazıp “Kilitle” seçeneğine basmak yeterli oluyor. Cihaz kilitlendikten sonra parola sıfırlama işlemi yapılıyor. Bu işlem içinde ne yapılması gerektiği sırayla gösteriliyor.

Cihazımı Bul Özelliğinin Açma veya Kapatılma İşlemi

Windows 10 üzerinde yer alan Konum ayarını açmak gerekiyor. Sonrasında da Cihazımı bul ayarı yapmak gerekiyor. Kurulum tamamlandıktan sonra da ayarlar netleşiyor. Eğer bu ayarlar değişmek istenirse de oturumu açarak sırasıyla “Ayarlar”, “Güvenlik” ve son olarak “Cihazımı Bul” sekmesine tıklanması gerekiyor. Ancak bu işlem yalnızca kişisel hesap üzerinden gerçekleştiriliyor. Ayrıca telefon ve bilgisayarı da birbirine bağlama özelliği bulunuyor. Cihazımı bul özelliğini açma kapama işlemi, çalındığında ise kilitleme sistemi oldukça kolay bir şekilde gösteriliyor. Herkesin kolaylıkla yapabileceği bu işlem sayesinde kayıp, çalıntı gibi işlemlerinde önüne geçilmiş olunuyor.

Bir önceki yazımız olan Discord Müzik Botu Nasıl Eklenir? başlıklı makalemizde discord müzik botu, discord müzik botu 2019 ve discord müzik botu ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap