1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Yaklaşık İşareti (~) Nasıl Yapılır?

Yaklaşık İşareti (~) Nasıl Yapılır?

Yaklaşık İşareti Nasıl Yapılır

Yaklaşık İşareti (~) Nasıl Yapılır?  Yaklaşık işareti nasıl yazılır? Tilde sembolü nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız, bu yazıyı okumanız yeterli olacaktır. Bu sembolü yapabilmeniz için gerekli işlemi nasıl yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde ele alıyoruz.

Masaüstü, Laptop, Notebook gibi cihazlardaki klavyelerdeki bütün rakam ve harfleri tek tuş ile basitçe yapılabilmesi mümkündür. Klavyede yer alan bazı semboller de tek tuş ile yapılabilmesi mümkündür. Fakat bazı sembolleri, klavye üzerindeki tek tuşlar ile yapmak mümkün değil. Birçok sembol belli başlı tuş kombinasyonlar aracılığıyla oluşturabiliyoruz.

Klavye aracılığıyla sembol ve işaretleri oluşturmak için genelde Shift ve Alt tuşları vasıtasıyla oluşturulmak istenen işaretler kombine ediyoruz. Klavyelerde yapılan tuş kombinasyonları ile oluşturmak istenen sembolleri kolayca yapabiliyoruz.

Yaklaşık işareti de klavyeden belirli tuşlar aracılığı ile oluşturulan simgelerden biridir. Yaklaşık işareti (~) olarak bildiğimiz işaretin bir diğer adı da tilde sembolüdür.

Yaklaşık işaretini klavye üzerinden 2’li kombinasyonu ile kolayca oluşturulabilmektedir. Yaklaşık işareti 2 tuş ile kolayca oluşturulabilir. Yaklaşık işaretini Excel tablosu üzerinde çalışmalar yapacak olan kişilerin sıkça kullanımına ihtiyaç duyacakları bir semboldür. Bu sembol, burada yapabileceğiniz formül hesaplamalarında veya serverde kullanıcı sayfalarını sorunsuz olarak belirlemek adına yine yaklaşık sembolüne ihtiyaç duyacaksınız.

Yaklaşık işareti (tilde işareti) karakter eşlem tablosuna göre Unicode 007E karakterine denk geliyor. Yine yaklaşık işaretine detaylı olarak incelediğimizde Alt + 0126 karakterine karşılık geldiği biliniyor. Şimdi bu işaretin nasıl yapıldığına yakından inceleyelim.

Yaklaşık İşareti Nasıl Yapılır

Klavyede Yaklaşık (~) İşareti Nasıl Yapılır? 

Yaklaşık İşareti (~) Nasıl Yapılır? Sorusuna yanıt olarak ikili tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır. Yaklaşık işaretini oluşturmak için gerekli tuş kombinasyonu AltGr tuşuna basılı tutarak Ü tuşuna [ AltGr + Ü ] basarak yaklaşık sembolünü oluşturabilirsiniz. Bu sembolü yaparken ilk denemenizde başarısız olabilirsiniz. Yapımı diğer tüm sembolleri yapmaktan biraz daha zor olabilir. Sembolü yaparken elinizi aynı anda iki tuşa basıp çekmelisiniz. Yaklaşık sembolünü yaparken en sık kullanılan yöntemdir. Genelde tüm yazılımcılar bu yöntemi kullanarak yaparlar.

Yaklaşık işareti nasıl yapılır? Sorusuna birden fazla yanıt vermek mümkündür. Yaklaşık işaretini yapmanın bir diğer yolu Alt tuşuna basarak aynı anda 0126 tuşlarına basıyor ve her ikisinden de elimizi eş zamanlı çekiyoruz. Yine yukarıdaki yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de başarısız olabilirsiniz. Birkaç denemenin ardından yaklaşık işaretini yapmak daha kolay bir hal alacaktır. Daha sonraki pratiklerinizle yaklaşık sembolüne daha hakim olabilirsiniz.

Her sembolün olduğu gibi Karakter Tablosunda yaklaşık sembolü de bulunuyor. Bu tabloda tüm semboller yer almaktadır. Karakter sembolüne erişmek için Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem araçları > Karakter eşlem adımlarını izleyerek kısa sürede tüm sembolleri görüntüleyebilirsiniz. İlgili penceredeki boşluğa 007E koduna ulaşmanızla yaklaşık sembolünü bulabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler işe yaramamışsa, klavyenizin TR yani Türkçe dil seçeneğinin açık olduğuna emin olun. EG seçeneğinde kalmış klavyenizde yaklaşık sembolünü yapmanız olanaksız olacaktır. Tüm bunları yapmış olduktan sonra dahi, sembolü yapamıyorsanız, bu yazı aracılığı ile sembolü kopyalayarak yapabilirsiniz. Böylece dilediğiniz zaman sayfaya giriş yaparak sembolü sorunsuzca kopyalayabilirsiniz.

Son olarak belirteceğimiz yöntem muhtemelen en zahmetsiz olanı olacaktır. Üstelik bu yöntem hiçbir yerde yazılmayan ve en kolay yöntemdir. Bilgisayarınızın masaüstünde sol tarafta yer alan “Bura Tıklayınız” alanından ekran klavyesi yazarak, ilgili pencereyi açın. Buradaki klavyeniz sizin sanal klavyeniz olacaktır. Bu sanal klavyede bulunan “Giriş Tuşu” adlı tuşun yanında yer alan ~ sembolüne tıklayarak yaklaşık işaretini kolayca yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizin için yaklaşık ~ işaretini klavyeden ve tüm alternatif yolları kullanarak oluşturabilmeniz için gerekli bilgileri paylaştık.

Bir önceki yazımız olan PUBG Lite Launcher ini Fail Hatası Nasıl Çözülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap