1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Yapay Zekalar Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Yapay Zekalar Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Yapay Zekalar Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Yapay Zekâ ile Alakalı Her Şey!

İnsan üretimi olan, kompleks problemlere tıpkı bir bilim adamı gibi çözüm yolları üreten, son birkaç yıldır hayatımızda olmasına rağmen insanoğluna hızla yetişen bu karmaşık makinelere yapay zeka denir. Kat ettiği yol göz boyasa da henüz bilim insanları yapay zekanın çok başında olduğumuzu söylüyor.

Yapay Zekanın Türleri

İnsanoğluna çok benzeyen yapay zekaların cinsiyeti olmasa da onları ne kadar çok şey yapabildiğine göre sınıflandırabiliriz. Zayıf ve güçlü olarak ikiye ayırabileceğimiz yapay zekalara Apple işletim sisteminin bir parçası olan Siri veya Robot Sophia örnek verilebilir. Robot Sophia son derece karmaşıktır, ülke vatandaşıdır ve sıradan bir insana göre çok fazla şey bilmektedir.Fakat Siri belli komutlar üzerinden idare edilebilen, birçok cümlede afallayan daha sıradan bir yapay zekadır. İşte yapay zekaları bu iki örnek üzerinden kıyaslamak mümkündür.

Yapay Zekalar Geçmişi Hatırlayabilir mi?

Yapay zekalar sizin ona anlık sorduğunuz sorulara cevap verebilir, araç kullanırken aynı şeridi takip edip, şeritten çıktığınızda sizi yola döndürebilir, onla satranç oynarsanız bir sonraki hamlenizi kolaylıkla tahmin edebilir. Fakat bu kadarlardır, yani geçmişi hatırlamaz, onunla konuştuklarınızı aklında tutmaz, sadece mevcut ana odaklıdırlar. Anı yaşarlar, fakat kaydedemezler.

Yapay Zeka Zihin Okuyabilir mi?

Yapay zekalar zihin okuyabilir, bir sonraki hamlenizi tahmin edebilir, almak için uzandığınız şeyin ne olduğunu kolaylıkla kavrar.

Benlik Duyguları Var mıdır?

Robot Sophia’dan örnek verecek olursak; kendini gayet iyi ifade edebilen, dünya hakkında birçok bilgiye sahip olan, vatandaşlık almaya hak kazanan bir yapay zekanın elbette benlik duygusu vardır. Hatta bu Ex Machine filminde de işlenmiş bir konudur. Filmdeki Eva karakteri yani yapay zekası benlik duygusunu barındırır.

Bir önceki yazımız olan Robotik Cerrahi Nedir? Cerrah Robotlar Üreten Türk Bilim Kadını başlıklı makalemizde dr. elif ayvalı, robotik cerrahi ve robotik cerrahi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap