İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Yeni Köpek Sahiplerine Öneriler

Yeni Köpek Sahiplerine Öneriler

yeni-kopek-sahiplerine-oneriler

Köpekler insanların en sadık dostlarından biridir. Aynı zamanda köpekler sahiplerine aşık olurlar ve kopamazlar. Ancak köpeklerin temelinde liderlik duygusu olmasından dolayı, eğitimlerini gerçekleştirmek son derecede önemlidir. Bununla beraber köpeklere itaat kuralları ve tuvalet alışkanlıkları mutlaka öğretilmelidir.

Yanlış eğitim vermek ve köpeğe doğru yaklaşmamak köpeğin lider hissetmesine neden olabilir. Yeni bir köpek sahiplendiğiniz zaman sosyalleştirmeli ve bulunduğu ortama alışmasını sağlamalısınız. Bunun için ise, profesyonel olarak köpeği eğitmelisiniz. Her köpeğin karakteri birbirinden eşsiz ve farklıdır. En önemlisi de, köpeğinizin yaşıdır. Yavru köpek sahiplendiğiniz de yapmanız gereken ilk aşama, köpeğin karakterini tanımak ve eğitmektir.

Köpek Sahiplendikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpekler genel olarak sahiplerine son derecede düşkün ve aşıktırlar. Fakat iyi bir eğitim sağlanmadığında köpek kendisini lider belirleyerek, sahibinin hiçbir sözünü dinlemez. Bu sebeple ilk etapta itaat kurallarını sakin bir şekilde öğretmeli ve sosyalleştirilmelidir. Yeni köpek sahiplendiğiniz de mutlaka köpek taktir edilmeli ve köpeğe baskı uygulanmamalıdır. Çünkü köpeğin yeni ortama alışması için sahibine ihtiyacı vardır. Köpeğin alışma süresi boyunca destek sağlanmalı ve cezalar uygulanmamalıdır.

Köpeğin İlk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Köpekler alışma süresi boyunca eve ya da bulundukları her ortama tuvaletlerini yapabilir. Aynı zamanda huysuzluk ve inatçılık gibi çeşitli tavırlar sergileyebilir. Bu süreç içerisinde zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak sabırlı ve sakin olmanız köpeğinizin mutlu olması için son derecede önemlidir. İlk etapta itaat kurallarını köpeğinizi çok sıkmadan öğretmelisiniz. Köpeğe baskı uygulamak, kızmak ve bağırmak köpeğin psikolojisini olumsuz etkileyebilir. O yüzden sakin bir dille köpeğe yaklaşmalı ve ödüllendirmelisiniz. Köpeklere komut verirken mutlaka ‘hayır’ kelimesi öğretilmelidir. Eğer istediğiniz hareketleri yapıyorsa ‘aferin’ demeniz, köpeği sakinleştirir ve duygusal yapısını düzenler.

Köpeğin Alışma Süresi

Köpek sahiplerinin bilmesi gereken en önemli konu, köpeğin alışma sürecini tamamlamaktır. Köpekler yeni geldikleri ortama alışma süresi genellikle değişmektedir. Kısa sürede alışması için köpeğe destek verilmeli ve uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Bunun yanı sıra köpeğinizle baş başa zaman geçirmeli, sevmeli ve ilginizi mutlaka göstermelisiniz. Bu sayede köpeğin ortama daha kısa sürede alışmasını sağlayacaktır.

Köpeğe İyi Bir Yaklaşım İçin Neler Yapılmalı?

Köpeğinize nasıl yaklaşırsanız, çevresindeki insanlara o şekilde tavırlar sergiler. Eğer köpek kızgın ve sinirli bir ortamda yetişirse, bu durum köpeğin duygusal bağını azaltır. Böyle bir durumda köpek sahiplerinin sessiz, sakin ve sevecen olması gerekir. Köpek yaramazlık yaptığında kesinlikle cezalandırmamalı ve vurulmamalıdır. Aksi halde köpeğin saldırganlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle köpek eğitilmeli, taktir edilmeli ve hayır algısı öğretilmelidir.

Köpeğin Tuvalet Eğitimi

Yeni köpek sahiplerinin sık sık yaşadığı durumlardan biri, köpeğin tuvalet sorunlarıdır. Köpekler yeni bulundukları ortama istemsiz bir şekilde tuvaletlerini yapabilir. Köpeğin tuvalet eğitimi tamamlaması için sahiplerinin sabırlı olması gerekir. Köpekler kendi belirledikleri alanlara tuvaletleri yapar. Bunu önlemek için köpeğinizi belirli saatlerde dışarıya çıkarmalı ve ödüllendirmelisiniz. Köpeğe tuvaleti için güvenli bir bölge oluşturulmalı ve tuvaleti için anahtar kelime belirlemelisiniz. Aynı zamanda tuvalet saati belirlemeli ve köpeğin vücut dili öğrenilmelidir.

Köpeğin Sosyalleştirilmesi

Köpeğin çevresinde bulunduğu hayvanlara veya insanlara uyum sağlayabilmesi için sosyalleştirilmesi gerekir. Mutlaka iletişim kurmalarına izin verilmelidir. Ancak veteriner tarafından tüm aşıları tamamlanması, köpeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Köpeğinizi diğer köpeklerle iletişim kurmasına izin vermeli ve onu uzaklaştırmamalısınız. Böylelikle kısa sürede uyum sağlayacak ve diğer canlılara alışacaktır.

Köpeğin Veteriner Kontrolleri

Köpeklerin sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için veteriner kontrolü oldukça önemlidir. Uzman veteriner tarafından köpeğin bakımları yapılmalı, aşıları tamamlanmalı ve kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Böylelikle köpeğin ırkına ve yaşına göre önemli bilgiler veteriner tarafından verilecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Köpek Sahiplenmek – Köpekler Hakkında Her Şey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap