İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Yeni Uzay Aracı SpaceX Falcon 9 Kalkış Sırasında Patladı!

Yeni Uzay Aracı SpaceX Falcon 9 Kalkış Sırasında Patladı!

spacex falcon 9

Uzayı araştırmak için yapılan uzay araçlarında bazen kontroller yapılsa da sorunlar çıkabiliyor. İşte bu sorunlardan bir tanesi de bugün SpaceX Falcon 9’un kalkışı sırasında yaşandı.

Elon Musk’un şirketlerinden olan SpaceX, uzay araçları yapımında Dünya’nın sayılı şirketlerinden biri konumunda. SpaceX’in yeni uzay aracı Falcon 9, bugün yapılan kalkış esnasında patladı. SpaceX Falcon 9, son kalkış yapılmadan önce 5 defa deneme kalkışı yapmış ve hepsinde başarılı olmuştu. Fakat nedense son yaptığı kalkış başarısız oldu.

Amos 6 uydusunu uzaya gönderebilmek için hazırlanan Falcon 9, daha önce birçok teste tabi tutulmuş ve kalkış provaları yapılmıştı. Ateş testleri gibi diğer özel testler de yapılmıştı. Bütün uçuş testlerinden ve özel testlerinden başarıyla çıkan SpaceX Falcon 9, bu kez başarısız oldu.

SpaceX Falcon 9 tamamen kullanılamaz hale gelirken, Amos 6 uydusu fazla zarar almadan patlamadan kurtuldu. SpaceX, 2018 tarihinde yollamayı düşündüğü SpaceX Falcon 9’un patlamasından sonra herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İşte patlamanın ardından çekilen görüntüler:

Bir önceki yazımız olan General Mobile GM 5 Plus İnceleme başlıklı makalemizde general mobile 5 plus inceleme, general mobile gm 5 plus inceleme ve gm 5 plus inceleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. SpaceX Falcon 9 patlamasının yanında Facebook un internet.org uydusuda zarar görmüş. İki köklü firmada sıkıntı çekiyor.

  2. Bildiğim kadarıyla bu patlama görev sırasında değil test sırasında gerçekleşti, ama insanlık tarihinde fizik biliminin ve teknolojinin en üst seviyede kullanıldığı bir ortamda bile hala bu tarz patlamaların önüne geçilememesi düşündürücü…