İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Yıllık Elektrik Tüketimi 3 TL Olan Yerli Üretim Mini Bilgisayar: Poyraz

Yıllık Elektrik Tüketimi 3 TL Olan Yerli Üretim Mini Bilgisayar: Poyraz

poyraz

Kredi kartı büyüklüğündeki boyu, düşük güç tüketimi ve sistemi ile yerli üretim mini bilgisayar Poyraz, TÜBİTAK’ın ürettiği Linux tabanlı Pardus işletim sistemi ile tanıtıldı.

 

Milletimiz olarak zorlu dönemlerden geçiyoruz. Bu dönemlerde yerli sermayeyi ve ürünleri desteklememiz gerekiyor. Bilims Ar-Ge ekibi tarafından üretilen Poyraz, Türkiye’nin teknoloji alanında ve bilgisayar üretimi konusunda gelişimi için çok önemli bir dönüm noktası olacak. Her ne kadar diğer ülkelere göre geriden gelsek de, yerli üretim görebiliyor olmak gerçekten çok önemli. Son yıllarda özellikle askeri alanda birçok yerli üretim araç ve silah yapılmıştı. Yerli ürünler kategorisine son olarak Poyraz eklendi.

yerlipcpoyraz

Kredi kartı boyunda olması ve karta gömülü sabit diski ile dikkat çeken Poyraz, umarız bu sektör için bir umut ışığı olur. Bu kadar Poyraz’dan bahsettik. Peki, Poyraz’ın özellikleri neler?

Cihaz Özellikleri

4 çekirdekli ARM işlemci,

8 GB NAND depolama alanı,

1 GB DDR3 RAM,

1080p 30fps HDMI görüntü çıkışı,

2 USB girişi,

10/100 ethernet destekli kart,

TÜBİTAK’a ait Pardus işlemci

Ayrıca Poyraz, elektrik tüketimi konusunda da oldukça iddialı. Yapılan testlere göre Poyraz 1 yılda sadece 3TL’lik elektrik harcıyor. Üretici firma, talebe göre seri üretime geçilebileceğini de belirtti.

 

 

Bir önceki yazımız olan Windows 10'a Ücretsiz Geçmek İsteyenler İçin Son 1 Gün! başlıklı makalemizde windows 10, windows 10 son gün ve windows 10 ücretsiz geçiş hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Harika görünüyor, umarım enerji kullanımı fazla artmadan geliştirilir. Piyasaya sürülürse almayı düşünebilirim.

  2. güzelde kullanıp denemek lazım eğer işlemcisi filan iyiyse bizim ülkede tutulur. bıkmıştık saten ithal maldan